Life

Oh Dost looking for the reason of your love. What are you going to do? Will you be relieved when you know why? Why do they sometimes love me? you ask. Do you ask your parents, your father, or the places you've longed for? Tampering for God's sake! Love, love. Do not ask why. Do not trust your mind, trust your heart a little bit.

Discovery never fails...

ARTICLES

ALL
What you believe is often different than the truth...
10 Aralık 2018 Pazartesi

I had a friend once, to whom I don’t speak very often nowadays. He used to criticise others all the time, including me. “I always speak the truth”, he used to say. I’ve always smiled at him in return.

Strange movements in exchange rates...
7 Aralık 2018 Cuma

Market movements lately appear to be quite interesting indeed. Recent exchange rate movements which I think can be called “one step forward two steps back” have turned into something like “two steps forward one step back”. That is to say, exchange rates are rising and fluctuating simultaneously. “But why…?” That’s the question on everyone’s mind.

Wish you big success dear Professor Kerem Alkin..
6 Aralık 2018 Perşembe

You know I’ve never called you “big brother”. Not because I wasn’t respecting you. That’s because this is who I am. You taught me a lot. I’ll always have great respect for you.

What will Turkish Central Bank do now?
5 Aralık 2018 Çarşamba

Inflation rates released on Monday were quite interesting in many respects. Inflation figures, which would normally turn out to be negative in summer, appeared as negative in November maybe for the first time in a long time.

MEDIA

Aralık Event Calender

11

16

18

28

Röportaj

PUBLİCATİONS

BOOKS

Press Releases

25.9.2018 23:46:13
08 Ağustos 2018

...

25.9.2018 23:38:18
08 Eylül 2018

...

24.9.2018 20:45:19
11 Eylül 2018

...

Hemen tanımı hatırlayalım: "Ekonomi kıt kaynaklarla maksimum faydayı sağlamaktır." Demek ki tercihlerimiz bizi ya abad ediyor ya da başımızı belaya sokuyor. Ay başında açıklanan enflasyon oranlarını ve yapılan yorumları izlerken bunu düşündüm sürekli. Acaba hangi tercihte hata yapmıştık da enflasyon yükselmişti ? Şimdi ne yaptık da enflasyon pek de görülmemiş şekilde Kasım ayında geriledi ? Birinci soruya cevap vermek nispeten kolay. Neredeyse 150 yıl önce Ekonomi Düşünürleri net bir tespit yapmışlar: "Devlet mal ve hizmet üretenin maliyetini düşürmek için yatırım yapar." Konferanslar ve imza günleri için yıllardır Türkiye'yi karış karış geziyorum. Siyasi eğilimi ne olursa olsun bu önermeyi destekleyecek bir söz sarf edene rastlamadım. Devlet üretenin maliyetini düşürmediği için, yabancı rakiplerini ithalat vergisiyle daha pahalı hale getirmeye çalışınca destek veren çok olmuş ama. Demek ki kıt kaynaklarımızı doğru kullanmadığımız gibi, rekabet tercihlerimizde de çok hata yapmışız. İkinci soruya cevap vermek kolay değil maalesef. Cevabı bulursam söz paylaşacağım.... Sonuç olarak, enflasyondaki düşüşün talep yetersizliği ile destekleneceğini, büyümenin yavaşlamasıyla bozulmuş birçok parametrenin düzeleceğini söylemek mümkün. Bu adeta bir hastayı narkozla uyutmak gibidir. Hasta uyuduğu zaman ameliyat etmek gerekir. "Ne güzel uyuyor, uyandırmayalım" demek doğru olmaz. Yavaşlayan ekonomide yapılacak en güzel iş, uzun zamandır burun kıvrılan "yapısal reformları" harekete geçirmektir. Ne de olsa koşan atı tımar etmek mümkün değildir. İyi Pazarlar Dostlar... #herseyekonomidegil #paylasmasakolmazdi #olaylarlaturkiyeekonomisi #mouallaninsanati #artoffikretmualla #sevesevealdattim #mükemmeliarayankadın @yalinalpay @dogan_kitap @humanistajans @destekyayinlari #emrealkin

Wed, 21 Nov 2018 14:46:12 +0900

Yarın Bursa’dayım. Bekliyorum Dostlar.. #imzagünü #bursa @dr_dunyasi @destekyayinlari #mükemmeliarayankadın @suryapimarkaavm #emrealkin

Wed, 21 Nov 2018 14:46:12 +0900

Biliyorsun sana "abi" demedim hiç. Kesinlikle sana hürmet etmediğimden değil. Mizacım bu benim. Sayende çok şey öğrendim, saygım sonsuz. Birçok konuda olduğu gibi ekonomi konusunda da fikir ayrılığımız oldu. Çocukluktan beri böyleyiz zaten. Sen çoğunlukla duygulu, ben ise çoğunlukla serttim. Sen her zaman bana göre daha hümanisttin. Babamın sana mirası bu. Dün itibarıyla TİM'in Genel Sekreteri oldun. Tebrik ederim. Ben bu görevi 2000-2007 yılları arasında yaptım. O zaman 30 'lu yaşlardaydım. TİM bugünkü kadar etkin ve güçlü değildi. Bugün TİM oldukça güçlü ve bir o kadar da detaylı bir meslek kuruluşu. Hizmet sektörünün de eklenmesiyle 60'dan fazla ihracatçı birliğinin çatı örgütü durumunda. Şaka değil 170 Milyar Dolara doğru ilerliyor. TİM'in bugünkü görevi "dış ticaret fazlası veren Türkiye" için çalışmak. Kolay bir iş değil. Ama bir yerden başlamak lazım. Başkan İsmail Gülle'nin seçim mottosu da buydu: "Dış Ticaret Fazlası veren Türkiye." Sen 1965 doğumlu olduğuna göre, TİM'in bugünkü hedefleriyle birebir uyuşmaktasın. Çünkü TİM de sen de tecrübe, kararlılık, bilgi ve en önemlisi sevgide çok yüksek seviyelere geldiniz. Yani ben 30 yaşında bir genç adam iken TİM'le beraber gençliğin dinamizmini ve gözü pekliğini yaşamışsam, sen de olgun yaşında TİM'in ağırbaşlı, soğukkanlı, güçlü ve kararlı dönemini yaşayacaksın. Sana yakıştığı gibi. Sen de TİM'e çok yakışacaksın. Buna eminim. Başta Altınbaş Üniversitesi'nin Rektörü Çağrı Erhan Hoca olmak üzere, Akademik Camia, Dostların ve Ailen, hepimiz yanındayız. Buna emin ol. Türkiye'nin ihracat ve yüksek katma değerden başka çaresi yok. Bunu biliyorsun. Devlete olan saygı ve bağlılığını bildiğim için, bu görevi de layıkıyla yerine getireceğini biliyorum. Ekonomik yaklaşımlarda bazen anlaşamasak da, ihracat temelinde tekrar buluşmamız beni sevindiriyor. Vatan sevgisi ikimizin de ortak paydası. Bunu da biliyorum. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin Genel Sekreterliğine atanmadan dolayı seni bir kez daha tebrik ediyorum. Ancak, bu durum geleneksel şakalaşmalardan beni alıkoyamayacak. Yan yana geldiğimizde efsanevi toleransından yararlanıp takılacağım sana alabildiğine. Şimdiden kusura bakma. ???>??? #ihracat #keremalkin

Wed, 21 Nov 2018 14:46:12 +0900

World Newspaper Publications