100 Günlük Eylem Planı öncesinde…

Çarşamba akşamı hepimiz arka arkaya gelen haberlerle önce şaşırdık sonra öfkelendik. ABD Yönetimi Türkiye’nin Adalet ve İç İşleri Bakanlarına karşı yaptırım kararı aldı, ardından da doğrudan Türkiye’ye yönelik yaptırımların yakında açıklanacağını duyurdu. Türkiye tarafı da ABD’ye karşı yaptırımlar için liste oluşturmaya başladı. Böylece, tarihte ilk defa iki ülke arasında bu derece bir gerilim ortaya çıktı. Muavenet Zırhlısı ve Çuval Rezaletlerinde bile iki ülke arasındaki gerginlik bu kadar zirve yapmamıştı.

İçimden düşündüm: “Acaba tüm bunlar hala 1 Mart tezkeresinin intikamı mı ?”. Bugün Pentagon’da üst düzey görevlerde bulunan komutanların o zamanlarda İskenderun açıklarında bekleyen gemilerde olduğu ya da gemilere binmek için karada haber bekleyenler arasında olduğu biliniyor. O zamanlarda yaşananların acısını şimdi çıkarıyor olabilirler. Açıkça anladığım ise şu: 15 Temmuz hain saldırısı ve daha birçok eylemin arkasında OBAMA zamanında devlette oluşan otorite boşluğunda ortaya çıkan hücreler var. Bu hücreler Trump’ın yönetim zaafiyetinden de güç alarak devlete istediklerini yaptırıyorlar. Böyle bir sürece karşı mücadele bilinen metodlarla yapılamaz.

Her zaman söylediğim gibi, mutlaka uzun soluklu bir lobiciliğe başlamak zorundayız. Ancak, herkesin tepkisel bir ruh halinde olduklarını görüyorum. Dolayısıyla şimdilik bunların konuşmanın zamanı olmadığına karar verdim.

“Şu an morale ihtiyaç var..”

Açıkçası, bu kadar olumsuz gelişmeye rağmen Dolar/TL roket hızıyla yükselmiyorsa, bu “diplomatik delirmenin” biteceğine dair inanç sürüyor. Belki de ülkeler arasındaki münasebetlerde, hele ki yüzyıla dayanan bir Dostluk varsa, önünde sonunda sağduyunun egemen olacağına dair bir inanç var. Bugün açıklanacak olan enflasyonu ve Fed FOMC konuşmak isterdim ama ekonomik olmaktan çok diplomatik şartların etkisi altında yola devam ediyoruz.

Bugün açıklanacak olan 100 günlük eylem planının kamuda tasarruf, enflasyonla mücadele ve büyümenin finansmanı başlıklarını içermesini diliyorum. Elbette mega projelerden vazgeçilmeyeceği için, yeni projeler de açıklanacak. Başka bir zaman olsaydı bu konuda birkaç sözüm olurdu. Ancak, şu an için morale ihtiyaç var.

Herkes ASEAN Toplantısı için Singapur’da olan Dışişleri Bakanımızın BD’li melektaşı ile yapacağı görüşmeyi bekliyor. Türkiye’ye ve Dünyaya hayırlar getirmesini diliyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara