2018’in en önemli riski varlık balonları…

Yılın son işlem gününe girerken, pozitif detaylardan bahsetmeyi uygun buldum.

Dün katıldığım bir toplantıda, uzmanların 2018 için oldukça pozitif yorumlarda bulunduğuna şahitlik ettim. Buna göre hem dünya ticareti hem de büyüme rakamları yeni yılda 2017’ye göre daha ılımlı olacak. Çin’deki yavaşlamanın da, “değişim sürecindeki ülkenin attığı akıllıca bir adım” olarak nitelendirilmesi dikkatimi çekti.

2018’in en önemli riski “varlık balonları” olacak gibi gözüküyor. Yani aşırı fiyat şişmeleri. Bitcoin bunlardan biri. Belki de bunun ardından gıda ve emtia fiyatlarıyla alakalı şişmeler de gözükebilir. Bunların Türkiye’de enflasyonist baskılar yaratabileceğinden bahsetmeyeceğim. Yeni yıla bıraktım bu yorumları.

IMF’nin geçen ay revize ettiği büyüme rakamlarının bir önceki açıklamasına göre daha olumlu olduğu gözüküyor. Demek ki, Trump haricinde küresel dert pek olmayacak. Yine de Trump yeterince büyük bir dert. Ancak Türkiye açısından bazı uzmanlar “eğer demokratlar kazansaydı bugünleri bile mumla arardınız” diyorlar. Bunu da not etmek gerekiyor.

Türkiye ve ABD arasındaki vize krizinin dün akşam çözülmüş olması da kayda değer bir gelişme oldu. Dolar/TL’nin bu haberle beraber 3.80’in altına gevşediğini gördük. Ben yine de, döviz borcu ve ödemesi olanların bu seviyeleri fırsat olarak kullanmaları gerektiğine inanıyorum.

Yeni yılda bizi yeni gelişmeler bekliyor. Salı gününden itibaren raporlara kaldığımız yerden devam edeceğiz. Çarşamba günü 2017 yılının enflasyonunu öğrenmiş olacağımızı da hatırlatmak istiyorum.

Herkese sağlıklı ve huzurlu bir yıl diliyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara