32 Sayılı kararda yapılan tuhaf değişiklik…

Salı günü yayınlanan Kambiyo Rejimini düzenleyen 32 sayılı kararda yapılan değişiklik şunu gösteriyor ki, şu an yaşadığımız sıkıntının özü tam anlaşılamamış.

İhracatı tam olarak bilmeyen ama devletin işleyişini çok iyi bilen bir el tarafından kaleme alındığı anlaşılan bu değişiklik başta ihracatçılar olmak üzere eli vicdanında olan herkesin ayağa kalkmasına sebep oldu. Esas olarak “ihracat gelirlerini benim dediğim gibi değerlendireceksin” anlamına gelen kararın, önümüzdeki günlerde yoğun tepki üzerine tekrar değiştirileceğini tahmin ediyorum.

Rahmetli babamın 1985 yılında Milliyet Gazetesi için kaleme aldığı “bunları sakın yapmayın” anlamına gelen bir yazısını dün sizlere hatırlatmıştım. Güngör Uras’ın vefat etmeden önce Mayıs Ayında Erdoğan Hoca’yı anarak hatırlattığı bu yazıda “Kambiyo Rejimini sakın ha sertleştirmeyin” diye bir uyarı vardı. Erdoğan Hoca özellikle dış ticaret işlemleri konusunda esnekliğe önem verirdi. Maalesef Salı günü itibarıyla kambiyo rejimi esnekliğini kaybetmiş duruma geldi.

Halbuki “süper bono” dan başlamak üzere, “mega projelerin ilerki bir tarihe atılması” ve “kamu harcamalarının hızlı düşürülmesi” gibi birçok öneriyi benim de dahil olduğum birçok kişi dile getirmişti. Demek ki, devlet feragatı özel sektörün yapmasını istiyor. Ben böyle anlıyorum.

“Aklımı kurcalayan soru…”

Söz konusu değişikliği “zorunlu olduğu için yapıldı” diye yorumlayanlar da var. Ancak, dün açıklanan karar, yaz aylarından beri Türkiye hakkında yapılan dedikoduları haklı çıkarır nitelikteydi. Sonuca geleyim, başta da söyledim: bu karar yakında değiştirilir. İhracatçılar da rahatlar. Sorun bu değil aslında.

Böylesine riskli ve yanlış anlaşılabilecek bir kararı almadan önce, hiç kimseye danışılmaması çok düşündürücü. Acaba bu kararı kim hazırladı ve imzaya hangi argümanla sundu ?

Ekonominin zor zamanlardan geçtiği bugünlerde rasyonelliğe aykırı bu önerileri yetkili kişilere kimler yapmaktadır ? Benim aklımı kurcalayan sorular bunlar işte.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara