ABD böyleyken tabii ki Parite yükselir…

Afrin’deki harekat devam ederken, PYD’nin bir terör örgütü olduğuna dair ABD Senatosunda bile tartışmalar çıktığına dair görüntüler dijital dünya aracılıyla dağılıyor.

Araştırma Komisyonu üyelerinden Senator Graham Obama Hükümetinin Savunma Bakanı Ashton Carter’a soruyor:

“Madem ki PYD’nin PKK ile bağlantısı olduğunu biliyorsunuz ve PKK’nın bir terör örgütü olduğunu da kabul ediyorsunuz, o zaman Türklerin verdiği tepkiyi neden garipsiyorsunuz ?”

Cevap sorudan daha çarpıcı: “Garipsemiyoruz, mantıklı buluyoruz. Zaten Türkler yaptığımız bu işe kızıyorlar.”

Komisyon Üyesi noktayı koyuyor: “Açıkçası ben de onlara katılıyorum. Hayatımda duyduğum en anlamsız işlerden biri bu.”

Tüm bunlar Suriye’nin karışmasında Trump değil Obama Hükümeti’nin ciddi şekilde parmağı olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla Trump’ın “deli” ama Obama’nın “akil insan” olduğunu göstermeye çalışan fikirlere inanmıyorum. Obama zamanında hem ekonomide hem de ABD’nin dış politikada yaşadıklarını hatırlamakta fayda olduğuna inanıyorum.

Tüm bu olan bitenler Euro/Dolar paritesideki yükselişin doğal olduğunu bizlere gösteriyor. ABD’nin başı uzun zamandır dertte. Ancak ben bunun ne kadar iyi birşey olduğunu söyleyen “rövanşist” uzmanlar gibi konuşmayacağım.

Açıkçası spor, sanat, müzik, refah, özgürlükler, inovasyon, markalaşma ve ar-ge konusunda herkese örnek olan bir ülkenin bu hale gelmesi Dünya için iyi bir durum değil. Bazı ülkelerin ABD yavaşladı diye değil, ondan daha hızlı koştukları için geçmelerini tercih ederim.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara