ABD Türkiye’den örnek almalı !…

Yeni haftaya İtalya’daki seçimler ve Almanya’da Hükümet Kurulması adına atılan olumlu adımlarla başlıyoruz.

Başbakan Renzi’nin kendisini güçlü kılacak Anayasa değişikliklerinin referandum sonucunda kabul etmemesinin ardından istifasını vermesiyle İtalya politik bir boşluğun içine düşmüştü. Bu boşluktan faydalanan Berlusconi oldu. Dün gerçekleşen seçimleri siyasete ve iktidar olmaya doğru büyük bir adım olarak nitelendiriyor uzmanlar. Bekleyip göreceğiz.

Almanya’da ise SDP, Merkel ile beraber koalisyon oluşturmak için karar verdi. Bu durum paritede Euronun değer kazanması sonucunu getirdi. Türkiye’de de Euro/TL’nin haftaya güçlü başladığını görüyoruz. Ancak Dolar/TL’de benzer şekilde güçlü duruşuna devam ediyor. Dövize olan talebin canlı olduğunu net olarak takip edebiliyoruz. Nereden ? Tabii ki sepet kurdan.

“Dışarda siyaset, içerde ekonomi…”
Bu hafta Türkiye’de iki önemli iktisadi gelişme olacak.

  • Bugün açıklanacak enflasyon oranları
  • Çarşamba açıklanacak Merkez Bankası faiz kararı

Her ne kadar Ankara’dan enflasyon oranları ile ilgili “tek haneye inecek” şeklinde cesur mesajlar gelse de, yılın ilk yarısındaki baz etkisi iyiliği ikinci yarıda negatife dönecek. Dolayısıyla tek hane enflasyon sevinci kısa sürebilir. Bunu belirtmeliyim.

Merkez Bankasının faiz konusunda Fed’den bir hamle gelene kadar faiz oranlarında bir değişiklik yapacağını düşünmüyorum.

Dolayısıyla bu hafta yurt dışında siyasi gelişmeler, yurt içinde de ekonomik gelişmelerle yola devam edeceğiz. Elbette Trump’ın ilave gümrük vergileri tehditlerini unutmuyoruz. Böyle hamlelerin dış ticaret açığına faydası olmadığını en güzel şekilde Türkiye gösteriyor. ABD’nin bazen Türkiye’den örnek alacağı konular da var. Maalesef, bu sefer olumlu bir konuda değil ama olsun. Örnek örnektir.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara