ABD ve Almanya Ziyaretleri başlarken…

Dün bir anda gevşeyen Dolar/TL’nin arkasındaki sebepleri fazla aramaya gerek yok. Vaiz krizinin sona ereceğine dair açıklamalar, bankaların sendikasyon kredileriyle alakalı olumlu haberler vs vs. Ancak Sn. Cumhurbaşkanı’nın ABD ve Almanya Ziyaretleri iş dünyasının da heyecanla ve umutla beklediği bir kilometretaşı oldu diyebilirim.

Açıkçası ABD’deki zirve çin çok büyük bir beklentim yok, ancak Almanya ziyareti konusunda fazla bir endişem yok. Geçen Hafta arz ettiğim gibi bizzat Merkel’in ofisi Sn. Erdoğan’ın ziyaretinin başarılı geçmesi için vargücüyle çalışıyor. Yine de BM zirvesini es geçmeden bir detaylarına bakalım:

Üniversitemizin Rektörü aynı zamanda bir ABD uzmanı olan Prof. Dr. Çağrı Erhan BM zirvesi için şu detayları veriyor: “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 73. dönem çalışmalarında yarından itibaren dünya liderleri Genel Kurul’a hitap edecekler. 25 Eylül’deki oturumda kürsüye çıkacak olan Sn. Cumhurbaşkanı Genel Kurul’da Suriye’de çatışmanın durması ve ülkenin istikrara kavuşturulması için çok taraflı çalışmaların önemine vurgu yapması, FETÖ’nün neden dünya barışı için son derece tehlikeli bir tehdit olduğunu dile getirerek bu terör örgütüne karşı uluslararası iş birliği çağrısını tekrarlaması, dünyanın her yerindeki insani krizlerin sona erdirilmesi için atılması gereken adımları dile getirmesi, Filistin halkının karşı karşıya olduğu risklere de dikkati çekmesi bekleniyor…”

Bu yılki Genel Kurul’un ana teması “Birleşmiş Milletler’in Tüm İnsanlarla İlgili Olmasını Sağlamak, ‘Barışçıl, Adil ve Sürdürülebilir Toplumlar İçin Küresel Liderlik ve Ortak Sorumluluklar” şeklinde belirlenmiş. Ancak, bu güzel temaların üzerine Genel Kurul’un 26 Eylül’deki birleşimini ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetecek olması biraz tuhaf olmuş. BM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada kendi istediği şekilde oy vermeyen ülkelere yaptığı yardımı kesmekle tehdit eden, onlara “siz görürsünüz” diyen Trump, “küresel liderlik ve ortak sorumluluklar” temalı oturumu yönetecek. BM’nin giderlerinin %22’sini karşılamaya devam eden ABD Başkanı’nı geri çevirememişler sanırım. Daha detaylı bilgi için Çağrı Hoca’nın Türkiye Gazetesindeki yazılarını takip etmenizi öneriyorum.

“Fed kararı yaklaşırken…”

Bu arada 25-26 Eylül’de Fed FOMC toplanıyor. Herkes yıl başından beri 2 kez faiz artırımına giden Fed’in Eylül Toplantısında faiz artırmasını bekliyor. Geriye dönüp bakarsak 10 yıllık bir süreden sonra ilk defa 2015’te faiz artırmaya başlayan Fed’in yıl sonuna kadar hedef enflasyonu geçebileceği söylenebilir.

TCMB’nin oldukça radikal faiz artırımından sonra, Fed’den gelecek bir adımın Euro/Dolar paritesi haricinde Türk Para ve Sermaye Piyasalarında ciddi bir etki yaratacağını düşünmüyorum. Ancak yabancı kaynağın maliyetinin yükselmesi gelecek için olumlu bir gelişme değil elbette.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara