Aday bilmecesi devam ediyor…

Milli Bayram sebebiyle bir gün eksik olarak tamamlanacak olan işlem haftası sakin başladı diyebiliriz. Partilerin adaylarını netleştirmeleri beklenirken, Merkez Bankası’nın bugün ne karar vereceği de tartışılıyor.

Dün canlı yayında Merkez Bankası’nın elinde bulunan 4 seçenekten sadece 2’sini düşünecek durumda olduğunun altını çizdim. Radikal bir faiz artışı yapamaz, ortam müsait değil. Uluslararası kabul görmüş politika faizi olan “Gecelik Faizi” şuanki fonlama maliyetine çekerek sadeleştirmeye gitmesi en doğru hareket de olsa, karışık bir iş olduğu için yapamaz.

Dolayısıyla ya faizlere hiç dokunmayacak ya da 50 baz puan ya da daha yüksek bir artış açıklaması yapacak. Bunların ihtimalini de şöyle sıralayayım: Hiç dokunmaması % 70 ihtimal, faizleri yükseltmesi % 30 ihtimal. Benim yorumun bu. Elbette herkes kendi hesabını kendine göre yapacak.

“Faiz yükseltmek faydalı olur mu ?..”

Peki bu adımlar atıldığı zaman döviz kurlarında bir değişiklik olacak mı ? Alınacak herhangi bir kararın döviz kurları üzerinde kalıcı bir etki bırakacağını düşünmüyorum. Döviz kurlarının istikrarlı hale gelmesi için gereken, ülkeye sermaye girişinin olması. Bunun için de faiz belki de akla gelebilecek en son enstrüman. En doğrusu yatırım ortamının ve ülkedeki istikrarın sağlanması.

Büyük ihtimalle herşeyin sakinleşmesi için seçimlerin bitmesini bekleyeceğiz. Bu çerçevede seçimlerin oldukça erken bir tarihe çekilmesi faydalı oldu diye düşünüyorum. Çünkü “seçim geçsin bir bakarız” şeklindeki yaklaşımların son kullanma tarihini yaklaştırmış oldu.

Sabah saatlerinde halen muhalefet cephesinin adayı belli değildi. Ancak, muhafazakar kesime hitap edecek bir adayın daha ortaya çıkma ihtimali üzerine konuşuluyor. Genelde bu tip gelişmeler, bundan sonraki süreçte etkin rol alabilmek için de ortaya atılıyor. Bekleyip göreceğiz.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara