Aklı selim devreye girince…

Sürekli söyledim. hala da söylüyorum. “Önce algıyı düzeltmek lazım”. İçinde yaşadığımız sorunların % 40’ı ekonomik, % 60’ı politik. Politik derken sadece dış politikayı kast etmiyorum. Beklenti yönetimini de kast ediyorum.

Eli vicdanında olan ve aklı selimle hareket edenlerin çoğu “Batıyla arayı düzeltelim gerisi gelir” diyor. Ekonomi Yönetiminden ise gerçekçilik bekliyor. Dün açıklanan YEP yani Yeni Ekonomik Program, hedefleri açısından ekonomi yönetiminin mevcut duruma gerçekçi şekilde yaklaştığını gösteriyor. En azından ben bu konuda umutlandım.

Özellikle kamuda bir yandan harcamalar gözden geçirilirken, kamu gelirleri tarafında da çok ciddi bir takibin başlayacağını anlıyoruz. Ancak benim beklediğim “mali çıpa” ortada yok, fakat kamu maliyesinin etkin denetimi ve etkin işletilmesi var. Kamu maliyesinde 2019 yılı için 60 milyar lira tasarruf hedefi bulunması ise olumlu bir yaklaşım. Bir başka gerçekçi hedef ise işsizlik oranları ile alakalı. İşsizliğin yüzde 10’dan aşağı düşmeyeceği kabul edilmiş durumda. Dolayısıyla bunu, soruna gerçekçi bakan ve gerçek çareler arayan bir programdan bahsediyoruz.

Büyüme hedefleri mütevazı, enflasyon-işsizlik öngörüleri gerçekçi, cari açık konusunda ise umutlu bir yaklaşımı gözlemledim.

“İki önemli hata !…”

Ancak iki önemli hata yapılmış. Düzeltilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Birincisi, Maliye ve Hazine Bakanlığının web sitesinde sunulan TL ve Dolar GSMH öngörüleri karşılaştırıldığında, 2018’de Dolar Kurunun 4.90, 2019’da 5.60, 2020’de 6.00 ve 2021’de 6.20 şeklinde belirlendiği anlaşılıyor. Ben dün espirili şekilde “bu hedefler çoktan tuttu, revize edilsin” dedim.

Diğer taraftan “kamuda tasarruf edeceğiz” diyen ve kendine bu konuda hedefler koyan devletin, 2018-2021 yılları arasındaki faiz dışı fazla hedefini oldukça düşük tutması da doğru bir yaklaşım olmamış. Eğer YEP’in itibarı olacaksa, mutlaka FED rakamının yükseltilmesi gerekiyor.

İhracatın gizli bir çıpa olması da dikkatimi çeken bir başka olumlu gelişmeydi diyebilirim.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara