Altın fiyatlarının yükselişi gözlerden kaçmamalı..

Açıkçası Altın’ın profesyonel bir yatırım aracı olduğunu söylesem de, “Ayşe Teyzeler” bugüne kadar altına yatırım yaparak sürekli kazandılar. Bazı zamanlar Altın’ın Gram Fiyatı geri gelse de, genel trend hep yukarıydı. Ancak bir inceleme yapmanın faydası var elbette.

Bir kısmı eski yılda kalan kısmı da yeni yılda olan işlem haftasını geride bıraktık ve yenisine başlıyoruz. Altın Fiyatlarının hem yurt içinde hem de yurt dışında yükseldiğini gözlemliyoruz.

ABD ve AB tarafındaki siyasi ve diplomatik gelişmelere ek olarak, Dünyanın çeşitli bölgelerinde devam eden gerginlikler ve İran’ın Orta Doğu’da bir anda karşı hamle yapması Altın Fiyatlarını yükseltti diyebilirim.

Şöyle ki, geçen yıl bu tarihlerde 1290 Dolar seviyesinde olan Altın 1530 Dolar seviyelerine geldi. Basit bir hesapla % 18 kazanç anlamına geliyor. Bir yabancı yatırımcı için neredeyse sıfıra yakın faiz gerçeği varken bir yılda bu oranda bir kazanç oldukça ciddi bir kazanç anlamına geliyor.

Diğer taraftan, Türkiye’deki yatırımcı açısından daha da yüksek bir kazanç söz konusu olmuş. Geçen yıl bu zamanlarda 223 TL olan Gram Altın, 290 TL civarında alınıp satılıyor. Yani TL bazında yatırım yapanlar için % 30 kazanç demek oluyor ki, açıkçası Türkiye için bile oldukça büyük bir kar oranı diyebilirim.

“Altın’ı takibe devam edeceğiz…”

Gram Altın geride bıraktığımız 5 yılda sadece 2018 Eylül ve 2019 Mayıs dönemi arasında yatırımcısını üzmüş Tam olarak 250 TL zirvesini gördükten sonra 200 TL’ye kadar düşmüş, sonra da sürekli yükselmiş. Yine de 7 ayda % 20 kayıp akılları karıştırmıştır. Belki de dayanamayıp vedalaşan da olmuştur. Bu durum tamamen hızla yükselen Dolar/TL’nin sonradan hızla düşmesi sebebiyle ortaya çıkan bir durum.

Özetle, Altın hem yurt içinde hem de yurt dışında uzun bir zamandır sakin bir seyirdeyken kademeli şekilde yükselmeye başladı. Döviz kurları yardım etmese bile, Yurt Dışındaki hareketlilik Türkiye’deki fiyatların da yükselmesine sebep oluyor diyebilirim.

Yeni dönemde jeopolitik riskler bu şekilde sıcak kalmaya devam ederse, Altın fiyatlarının yurt dışında yükselmeye devam etmesi muhtemel. Türkiye’de ise Dolar/TL’nin yükselmemesi için verilen tüm çabaya rağmen hareketine devam etmesi, Gram Altın’ın da yükseleceğine bir işaret diyebilirim. Ancak hep söylediğim gibi, bu tip yatırımlarda satarken değil alırken kazanmak lazım. Yükselirken alıp düşerken satan yatırımcılardan olmayalım.

Televizyondaki yorumlarımda sürekli olarak “Altını yakından talip edeceğiz” diyorum. İlerki haftalarda ara sıra bu analize devam edeceğim.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara