Aman faiz işinde dikkatli olalım..

Rahmetli Erdoğan Alkin Hoca faiz konusunda sürekli olarak “aman dikkat” derdi. Kullanmasını bilmeyen için el bombası gibi tehlikelidir faiz. Ancak bugünkü şartlarda da başka silah yok.

Maliye Politikalarının destek veremeyecek durumda olduğunu dünkü yazımda belirtmiştim. Elde kala kala Merkez bankası Politika faizi kalıyor. Şu ana kadar bazılarına radikal gelse de, Merkez Bankası’nın faiz düşürme hamleleri piyasa tarafından destek buldu. Ben de, hem televizyonda hem de resmi web sitemdeki yazılarda oldukça akılcı ama bir o kadar da cesur adımlar atıldığını söyleyip destek vermiştim. Fakat şimdi, zorlu bir sürece girdik.

Büyük ihtimalle farkındasınız, gelecek Ayki Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantısı yaklaşırken, döviz kurlarında bir yükseliş var.

Dövizdeki ani ısınmanın sebebini test edilmeye başlanan S-400 Füzelerine bağlamak isteyenler var ama bana kalırsa, asıl mesele bu değil. Yavaş yavaş kulislerde ağırlık kazanan söylenti, Merkez Bankası’nın yine radikal bir faiz indirimine hazırlandığı yönünde.

“Faiz indirimleri finans kurumları tarafından takip edilecek seviyede olmalı…”

Geçenlerde yaptığım bir sohbet esnasında, bankaların TL kredilerde kısa vadeli borçlanmada % 14′ e kadar inebildiklerini duydum. Sohbete katılanlardan tecrübeli bir iş insanı “madem öyle uzun vade isteseydiniz” şeklinde bir önerme yapınca, verilen cevap bana düşündürücü geldi: “Faizler tek haneye inebilir, neden şimdi borçlanayım ?”. Demek ki beklenti çitası iyice yukarıya çıkmış.

Ben kendi adıma, 2020 yılında Merkez Bankası’nın önce enflasyona bakması gerektiğini düşünüyorum. Baz etkisinin olumlu katkısı sona erdiği için, politika faizleri tek hanedeyken enflasyonun çift hanede olması, Türkiye’yi zorlayacaktır. Ben bunları söylerken, TCMB’nin Katar Merkez Bankasıyla SWAP limitlerini artıran bir anlaşma yapması da dikkatimi çekti. Bu işlemler sayesinde kurların sakinleştirildiğini herkes biliyor. Ancak, bu yeni anlaşma “acaba bir hazırlık mı var ?” düşüncesi doğurdu.

Özetle, Merkez Bankası’nın 250-300 puan gibi yüksek bir faiz indirimi yapması sürpriz niteliğinde değil “şok” niteliğinde olur. Ortaya çıkan döviz kurlarının yükselişini SWAP işlemleriyle bertaraf etmek ne kadar mümkündür, şimdiden kestirmek zor. Ancak, Aralık ayındaki toplantıda faizleri tek haneye çekmesi oldukça ciddi komplikasyonlar yaratabilir. Umarım böyle bir gelişme olmaz. Buraya kadar işi güzel getirdik, bir çuval inciri berbat etmeyelim.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara