Amatör yatırımcılar bir adım geri dursun…

Seçimlere kadar Para ve Sermaye Piyasaları ciddi bir testten geçecek diyebilirim. Her ne kadar faiz yükselişi döviz kurlarının yükselişinden daha tehlikeli bir gelişme olsa da, sokaktaki vatandaşın ilgilendiği tek enstrüman döviz kurları. Yani TL’nin ne kadar değer kaybettiği. Halbuki biz ekonomistler, faizler bir kere yükseldi mi düşmesinin ne kadar zor olduğunu ve bunun ekonomiyi ne kadar olumsuz etkilediğini biliyoruz. Sade vatandaş bununla ilgilenmez.

Diğer taraftan, Merkez Bankasından bir faiz adımı daha gelmesi için uluslararası kuruluşlardan baskı yapıldığını da görüyorum. Bu işin aceleye getirilmemesi lazım ancak Fed’in faiz konusunda bu ay bir karar almaması, bundan sonraki süreci daha zorlu hale getirdi diyebilirim. Demek ki, kalan zamanda 3 adet faiz artışı yapılacak. Bunların bir tanesi Aralık’ta olacak gibi gözüküyor. Dolayısıyla geri kalan iki faiz artışının yaz ve sonbahar aylarında gelme ihtimali var. Bundan sonraki FOMC açıklamaları Haziran, Ağustos, Eylül, Kasım ve Aralık’ta gerçekleşecek. Eğer Haziran’da faiz artışı olmazsa Ağustos’a kalacak. Bu durumda Kasım ve Aralık’ta üst üste faiz artışı ihtimali doğuyor. Elle tutulur olmasa da, eşit aralıklarla olması için Haziran-Eylül-Aralık gibi faiz artışı yapılacağı iddia edilebilir.

“Borsa Endeksi kritik seviyede…”

Bu durumda TCMB’nin sağlıklı bir faiz kararı için 7 Haziran’a kadar düşünecek vakti var. Çünkü Mayıs’ta toplantı yapmayacak. Aslına bakılırsa, Fed kararı 13 Haziran’da geleceği için, 24 Temmuz’a kadar kararını uzatabilir. Yani önce Fed’in adımlarına bakar sonra ilk toplantısında kararını verir. Bu şartlar altında, en geç Temmuz ayında TCMB’nin mutlaka faizleri yükseltmeden “sadeleştirmeye” geçmesi gerekiyor. Eli vicdanında ve aklı selim olan insanlar, mevcut borçluluk seviyelerinden dolayı faiz oranlarının yükselmesinin büyük bir risk oluşturduğunu görüyor. Enflasyon düşmeden de faiz oranlarının düşmesi mümkün gözükmüyor. Dolayısıyla, Merkez Bankası’nın faizleri yükseltmesi ateşe odun atmak gibi olur. Bundan kaçınmalı.

Tüm bunlar olup biterken, BIST’in kritik seviyelere geldiğini görüyorum. Eğer bir satış dalgası daha gelirse 100.000 endeks seviyesi aşağıya doğru kırılabilir. Her ne kadar şu ana kadar döviz, hissse senedi piyasaları ve gösterge tahvil birbirinden bağımsız hareket ediyormuş gibi gözükse de, böyle bir gelişme tüm enstrümanları etkileyecektir. Bu sebeple bugün piyasaları çok yakından takip etmek gerekiyor.

Not: Petrol Fiyatları son 4 yılın en yüksek seviyesine geldi. Cari açık ve enflasyon için iyi haber değil.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara