Amatör yatırımcılara tavsiyeler…

Dolar/TL’nin tekrar gevşediği ve “acaba yükselecek mi ?” sorularının “daha nereye kadar düşecek ?” sorusuyla yer değiştirdiğini görmekteyiz.

Benim tavsiyem şu: Yükseliş ya da düşüşler için ortada elle tutulur sebepler yoksa, yatırımcılar her zaman temkinli olmalı. Her zaman tekrar ettiğim bir tavsiyeyi hatırlatayım:

Tasarrufların tamamıyla yapılan yatırımları büyütmek kolay değildir. Fiyat yükseldiğinde veya düştüğünde satmak zorlaşır. Almak zaten mümkün değildir. Sebebini demin de söyledim. Tasarrufların tamamı kullanılmış olduğu için.

Risk almadan yatırım olmaz. Ancak riskin hesaplı olanı makbuldur diyebilirim. Şöyle ki, tasarrufların % 60’ını yatırıma yönlendirip, kalan kısmını likit olarak tutan bir kişi “riski sevmiyor” gibi adlandırılabilir. Ancak bu kişinin manevra alanı geniştir. Elindeki varlıkların fiyatları yükseldikçe satar ve düşüşlerde de elindeki nakitle 60-40 oranını tutturmaya devam ederse, tasarrufunu büyütmeye muvaffak olabilir. Elbette % 70 yatırım ve % 30 nakit şeklinde değerlendirenler de olabilir. Risk profiline göre davranışlar değişiyor.

“İyi bir yatırımcı bildiğini sağa sola anlatmaz, dikkatli olun…”

Bugüne kadar “ne kadar risk alırsan o kadar kazanırsın” diyenleri çok duydum. Aralarından pek azının doğru bir öneride bulunduğunu ifade etmeliyim. Bundan başka, gerçekten kurt bir yatırımcı kendisine fayda sağlayacak bir bilgiyi kimseyle paylaşmaz.

Bazen çeşitli mekanlarda, aldığı yatırım tavsiyeleri sebebiyle para kaybetmiş insanlarla karşılaşıyorum.

“Her gün gelen bir müşteri bir hisse senedini almam için ısrar ediyordu, hatta bu iyiliği hiç unutmayacağımı da söyledi, dediğini yaptım, ancak hisse senedi sürekli satış yedi, ben dayanamayıp sattıktan sonra da yükselişe geçti.”

Bu hikayeyi her zaman her yerde dinleyebilirsiniz. Fazla bir yorum yapmaya gerek kalmadan şunu söyleyeceğim. Para kolay kazanılmıyor. Yatırım yaparken ince eleyip sık dokuyun. Herkese güvenmeyin, sabırlı olun.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara