Amerikan yönetimi ikiye bölünmüş durumda…Belki de üçe..

Haftaya kararsız piyasalar ve uluslararası alanda devam eden diplomasi trafiği ile başlıyoruz.

Bir yandan ABD’den gelen heyetler Türk Hükümeti ile temastayken, diğer taraftan Türk Silahlı Kuvvetlerinin Amerikan Silahlarıyla donatılmış terör örgütüyle mücadele etmesi hem dikkat çekici hem de üzücü.

Her ne kadar ABD tarafı dünkü temaslarla alakalı “terörizm ile ortak mücadeleyi genişleteceğiz” şeklinde açıklama yapsa da, Türkiye tarafı “artık sabırımızı sınamayın” şeklinde bir açıklama yaparak noktayı koydu.

Ortada tuhaf bir durum var: Trump Yönetiminin temsilcileri başka telden, Pentagon başka telden çalıyor. Demek ki, Trump’ın Pentagon üzerinde bir etkinliği yok. Büyük ihtimalle Obama’nın da yoktu. Başkanlık Makamının siyasi olarak “stratejik ortak” diye nitelendirdiği bir ülkenin kırmızı çizgilerine askeri anlamda dikkat edilmiyorsa, başka bir fikir yürütülemez. Demek ki, bundan sonra Beyaz Saray-CIA-Pentagon ilişkilerine daha fazla dikkat etmek gerekecek.

“Piyasadaki köpük azalıyor…”

Pazartesi sabahına Dolar/TL’nin 3.81 ile başladığını görüyoruz. Geçen hafta Cuma günü öğleden sonra yükselen kurların arkasında bazı piyasa dedikoduları olduğu gibi, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselmeye devam etmesi de vardı. Uluslararası yatırımcılar “ABD’nin uzun vadeli kağıtlarını satın alırken bile tereddütteyiz” diyorlarsa, bu gelişmeyi ciddiye almak gerekir. Yatırımcılar paralarını uzun vadeli enstrümanlara bağlamak istemediklerinde, ister istemez bu durum kısa vadeli enstrümanlara da yansıyor. Türkiye’de Gösterge Tahvilin Faizinin tekrar yükselmesi bunun bir kanıtı.

Bu seyir elbette hisse senedi piyasalarına da yansıyor. Satış baskısı net şekilde hissediliyor ancak, düzeltmelerden sonra kuvvetli olmasa da gelen alımlar endeksleri tutmaya çalışıyor. Açıkçası Trump’ın seçilmesiyle beraber başlayan “bol köpüklü” fiyatlamaların normale dönmesi çin, sağlıklı bir hareket yaşandığını düşünüyorum.

Eğer bu hareketin dengesi şaşarsa, yeni bir analiz yapmak gerekecek elbette.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara