Anadolu İzlenimlerim…

Çarşamba günü Adana’da inşaat sektörü ve tekstil sektörü ile ard arda toplantılar yaptım. Ticaret Bakanımız, TİM Başkanımız ve Adana Sanayi ve Ticaret Dünyası’nın ileri gelenleri ile çeşitli konularda temaslarda bulunduk.

Adana’da tekstil ve hammaddeleri sektörünün ciddi bir ağırlığı var. Tarım konusunda da kuvvetli ancak çiftçileri mutsuz gördüm diyebilirim. Devletin çok düşük alım fiyatları açıklamasından dolayı gelecek beklentileri negatife dönmüş durumda. Adana Sanayi Odası ve Ayakkabıcılar bir araya gelerek büyük bir sanayi sitesi kurmak için kolları sıvamışlar. Önüme notlar alırken bir anda Maliye ve Hazine Bakanı Sayın Albayrak Vergi İndirimlerini tek tek açıklamaya başladı.

Aslına bakılırsa fiyat esnekliği düşük, yani zorunlu mal kategorisinde olan kalemlerde KDV ve ÖTV indirimi yapılması için bundan 8-9 ay önce ilgilelere bir sunum yapmıştık. Ancak, o zamanki Maliye Bakanlığı’nın bu konuda ciddi itirazları olmuştu. Anlaşılan Maliye ve Hazine Bakanlığı daha cesur davranarak büyümenin yavaşladığını da görerek bu cesur adımı atmış oldu.

Beyaz Eşya’dan Otomotive kadar ciddi vergi indirimleri ve konut/inşaat sektörüne vergi teşviği anlamına gelebilecek kararların olduğu görülüyor. Benim bu kararlardan anladığım şu: Üçüncü çeyrek büyüme rakamları beklenmedik ölçüde düşük çıkacak. Dördüncü çeyreği şimdiden kurtarabilmek için bu radikal kararlar alınmış diyebilirim. Söz konusu vergi indirimleri yıl başına kadar devam edecek.

Ancak, kamu harcamalarında ciddi bir düşüş olmadan vergilerde indirim yapılması akıllarda soru işareti bırakıyor. Bütçe açığının daha fazla borçlanma ile kapatılacak olması akla gelen ilk senaryo. Hal böyleyken faizlerin düşmesi için gereken sebepler bir bir azalacak gibi gözüküyor. Alınan kararların talebi canlı tutup enflasyonu düşük gösterecek bir tarafı var, kabul ediyorum. Ancak hala üretici fiyatlarındaki yükselişi neyle durduracağımıza dar bir ipucu elde edemedim.

“TCMB’nin bilmem kaçıncı kez revize ettiği enflasyon hedefi düşündürücü…”

Bu arada, Merkez Bankası’nın beklentilerden oluşturduğu yıl sonu TÜFE projeksiyonu % 23.5 olarak açıklandı. Bunun gerçekleşebilmesi için, geri kalan aylarda enflasyonun % 1’den düşük çıkması lazım. Bunun gerçekleşme ihtimalinin ne kadar düşük olduğunu söylememe gerek yok. İsterseniz “zor ama imkansız değil” diyerek bekleyelim.

Tüm bu ayrıntılara rağmen iş yapmaya da devam etmek gerekiyor. Bu sebeple “yeni dengeler” oluşana kadar herhangi bir ciddi yatırım yapmadan yola devam etmeyi daha uygun buluyor sanayiciler. Kapasite kullanım oranlarının geçen aylara göre düşük çıkması da, yaşadığımız darboğazdan dolayı oluşan bir zorunlu “yumuşak iniş” şeklinde de tarif edebiliriz.

İş yaparken, kredi açarken veya tedarikçileri seçerken mutlaka muhatabımızın bugüne kadar dikkat etmediğimiz ayrıntılarına da bakmanın büyük bir önem taşıdığını tekrar etmek istiyorum. Bizimle temasta olduğu işinden hariç ne iş yaptığı, firmasını nasıl yönettiği, ihracat yapıp yapmadığı, personel sayısı, personelin eğitim düzeyi, firmadaki ücret seviyesi, web sitesinin ne kadar ayrıntılı olduğu, teşviklerden yararlanıp yararlanmadığı, müşteri profili ve müşteriyle teması, müşterinin geri bildirimlerini nasıl değerlendirdiği vs gibi ayrıntılar ciddi önem taşıyor.

Nice firma yönetim kurulunun gündemine alınmayan maddelerden batmıştır. Tecrübeme dayanarak söylüyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara