Artık farklı şeyler söyleme vakti geldi…

ABD ile ilişkilerin düzeleceğinin beklentisiyle piyasaların sakinleştiğini görüyoruz. Dolar/TL’de 5.70 lerin altını bekleyenlerin sayısı arttı. Ben yine de temkinli olunmasından yanayım.

Reel Sektörün sorunların çare olması için, KGF kredilerinin geri ödemesi 6 ay daha uzatılması reel sektör iyi bir haber ancak, bankaların taze paraya kavuşlamaları da için kötü haber. Bu sebeple artık kamu bankalarından finansman sağlayarak kamuya ait hakları ve tesisleri de devralmak mümkün olmayacak. Çünkü kaynaklar az olunca, büyümeci davranışların yerini kontrollü yaklaşımlar alacaktır. Kendi yağımızda kavrulma hikayesini abartmadan, yeni haklar talep edenin yeni kaynak bulması şartı öne sürülecek gibi gözüküyor. Bu arada kamu görevi yapan ama özel sektöre ait sanayi işletmelerinden de negatif haberler geldiğini duyuyoruz. Bu da, bozulmanın birçok kesimde olduğunu gözler önüne seriyor.

“Farklı reflekslere sahip olmak da gerekiyor…”

Aslında yaşadığımız gelişmelerin önemli bir kısmı, önceden öngörülmesi zor olan gelişmeler. Vaiz olayı bir anda başladı, bir anda sona erdi. Kaşıkçı olayı bir anda başladı ve devam ediyor. Nasıl biteceğini de kestirebilmek mümkün değil. Firmaların da bir anda sapır sapır döküldüğünü görüyoruz. İhtimal dahilinde bile olsa, bazı gelişmelere önceden hazırlanmak pek mümkün olmuyor. Amerika’daki davanın nasıl sonra ereceğini de kestirmek zor.

Belki de, her durumda hayatta kalmayı başaracak refleksler geliştirmek gerekiyor. Türkiye daha önce de ABD ile diplomatik olarak çatıştı. Muavenet Zırhlısı, Çuval olayı, Afyon Meselesi gibi hadiseler hala akıllarda. Buralardan alnının akıyla çıkan Türkiye’nin, bu sefer de çıkacağına dair kuşkum yok. Dayanışma içinde olunduktan sonra, her meseleyi atlatırız. Sanıyorum, Ankara’nın bir süredir farklılıkların zenginliği üzerine yaptığı konuşmalar bu gerçeğin öne çıkması için önemli bir adım olacak.

David Passig’in “2050” adlı kitabında Türkler için söylediği önemli bir sözü hatırlatmadan edemiyorum: “Eğer Türkiye herkese eşit mesafedeki, her eğilimi kucaklayan ve şefkatle yaklaşan duruşunu öne çıkarırsa 21. yüzyılın Lider ülkelerinden biri olacaktır.” Passig’in tarif ettiği, bize ait olan ama uzun süredir unuttuğumuz değerler.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara