Asgari Ücret Ve Faiz Kararı…

Sizlerle şu paragrafı 2 aralıkta paylaşmışım:

“…Bu arada 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının 25.000 TL’yi aşmış olduğunun açıklanması eşanlı olarak değerlendirilmesi gereken gelişmeler. Açlık sınırının asgari ücreti 3000 TL ‘ye yakın aşmış olması da, yeni zammın ne olabileceğini bizlere gösteriyor. Şu an 5500 TL seviyesinde olan asgari ücretin 8500-9000 TL arasında belirlenmesi şaşırtıcı olmaz. Daha da yukarıda olabileceğini söyleyenler var ancak bu hali bile birçok zorluğu beraberinde getirecek…”

Bu gidişle ülkede çalışanların büyük bir kısmı asgari ücretli olacak. OECD’nin iddiası Türkiye’de çalışanların % 40’ından fazlasının asgari ücretli olması idi, şimdi bu oran % 60’a çıkabilir. “Olmaz, olamaz” denilen ne varsa oluyor. Artık şaşırmamak lazım.

Faiz kararı için de hafta başında “faiz aynı kalacak, geçen ay Merkez Bankası söylemişti, gelecek yık sürprizlere hazır olun” diye yazmıştım. Gelecek yıl faiz tartışmaları devam edecek. Geriye dönüp baktığımızda 2012 Mayıs ayında politika faizleri % 6.5’e düşmüş ve belki de 2000’li yılların en düşük seviyesine inmişti. Acaba seçimden önce Mayıs ayında aynı seviyeye düşürmeyi dener mi TCMB ? Bunu yüksek sesle düşündüğümde etrafımda “yok artık” diye tepki veren oldu ama bilemem.

Ne dedim az önce ? Artık şaşırmamak lazım. “Olmaz olamaz” dediğimiz ne varsa oluyor çünkü.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara