ATATÜRK’ün tarif ettiğini anlayabilmek….

Hatırlarsanız bu yıl Barselona’da GSM Fuarına katılmıştım. Beni işçi çalışmayan, tamamen “Multi-cloud” denilen çok bulutlu sistemlerin olduğu bir fabrikada misafir ettiler. Serverlar, kablolar yok. Tamamen otomasyonda olan bir fabrikaydı. Yani, Endüstri 5.0’a geçmiş. Tüketicinin tüm beğeni ve alışkanlıklarını yapay zekanın marifetiyle topluyor. Fiber optik veya mikro dalga yardımıyla fabrikaya getiriyor. Fabrika da tüketicinin beğenisine hatta gelecekteki beğenisine göre üretip gönderiyor.

Demek ki, bu emeğin verimliliği konusunda yüz elli yıldır anlatılan tezler yakında çürüyecek. Bugün düşünce dünyamızda makineler ve emek var. Sürekli olarak “ustalık” üzerine konuşuyoruz. Peki şunu sorayım:

Bir süre sonra robot sistemlerini kuranlar, “bu sorunların hepsini hallettim, bin yılın bütün öğretisini yapay zekada topladım” dedikleri zaman neyi konuşacağız? Ustabaşı da zaten yazılımın kendisi olduğunda neler olacak ?

Dolayısıyla, sanayiciler artık tasarımcı konumuna geçmek zorunda. Artık, yeni üretim modelinde hiyerarşi ortadan kalkıyor. Bir haber vereyim: ABD’de 2027 yılında serbest çalışanların sayısı, bordrolulardan fazla olacak. Büyük ihtimalle 2032 yılında biz de buna adapte olacağız.

“Kavramların içini boşaltmayalım..”

  1. yılını idrak ettiğimiz Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “muassır medeniyetler seviyesi” diye tarif ettiği yere doğru gidiyor Dünya. Yani aklın egemen olduğu, dogmaların geçersiz kaldığı, bilgi toplumunun zirve yaptığı yere doğru gidiyoruz.

Ancak biz hala eski alışkanlıklarımızdan vaz geçemiyoruz. Üretmek konusundaki ısrarımız eğitimle aramızın kötü olmasından kaynaklanıyor. Tasarım ve İnovasyonda da geri olmamızın sebebi yine eğitim.

Atatürk’ü anlamak ve tarif ettiği yeri kavrayabilmek için, eğitim seviyesinin sürekli yükselmesi gerekiyor. Yoksa, Atatürk’ün söylediği sözleri doğru anlayamayız. Eğitim doğru olmazsa “İstikbal Göklerdedir” sözünü “uçak yapmak” diye anlarız. Halbuki daha eğitimli kişiler Atatürk’ün “uzay ve havacılık teknolojileri” yoluyla “gökelere hakim olmayı” kast ettiğini rahatça anlayabilir.

Aynı şekilde “muasır medeniyetlerin üzerine çıkacağız” diyerek hata yaptığımız gibi. Atatürk “muasır medeniyetlerin seviyesini” amaçlarken, ekonomik-demokratik-diplomatik- sosyal olarak en medeni seviyeyi tarif etmiş. Bu seviye üst düzey eğitim, sosyal haklar, insan hakları ve özgürlükleri, bilim-sanat-spor’da öncülük gibi bir özelliği ifade ediyor. Bunun üzeri yok. Kavramları boşlatmaya meraklı olduğumuz için Atatürk’ü de anlayamıyoruz.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara