Aynı konuda birden fazla fikir varsa…

Orada garanti ekonomistler vardır… Bunu neden dediğimi anlatayım:

Afrin’deki gelişmelerde bambaşka ayrıntılar içermeye başlayınca, piyasalarda dün öğleden sonra ufak tefek sıkıntılar yaşandı. Küresel Piyasalarda karışık bir seyir hakimken tutunmaya çalışan Türk Para ve Sermaye Piyasalarında akşam üstü Suriye’nin Kuzeyinden gelen haberlerle doğal olarak değişiklik oldu. Dolar/TL yükseldi, BIST düştü ve nihayetinde gösterge tahvilin faizi yükseldi.

“Halbuki ne kadar da güzeldi herşey” demek de doğru değil. Küresel piyasalarda yatırımcıların akılları karışıkken, ABD 10 Yıllık tahvillerinin faizleri yükselirken bir de üzerine sıcak çatışmanın başka boyutlara sıçrama ihtimali de eklenince sonuç normal.

Dün bazı uzmanlarla makro ekonomik dengeler üzerine bir mesaj trafiği gerçekleştirdik. Ben kamu harcamalarının doğrudan faiz dışı açık verecek şekilde büyüdüğüne dikkat çekerken, “ama stratejik bir mücadele verirken bunu göz ardı etmeliyiz” diye bir itiraz geldi. Ben de “eğer savunma harcamaları sebebiyle açık oluşuyorsa elbette, ama böyle bir gözlemim yok” dedim. Ortayı bulmak için “her iki taraf da haklı” diyenler oldu.

“Sebep önümüzde duruyor…”

Bu kadar basit bir konuda bile ekonomistler uzlaşamıyorsa, devleti yönetenlerin bildikleri yönde devam etmeleri doğal bir sonuç. Aynı konuda birden fazla kişiye soru sorup, ondan da fazla değişik yorum alan yöneticilerin zorluğu işte budur.

İşin gerçeği şu: Bir ülke faiz harcamaları bir kenara bırakıldığında bile, gelirinden daha fazla harcıyorsa sürekli borçlanmaya mecbur kalır. Borçlanmaya başladı mı faizler yükselmeye başlar. Tasarruflar özel sektörün katma değer yaratması için değil, kamu harcamalarını finanse etmek için kullanılır. Dolayısıyla ekonomi verimsizleşir.

Üretim maliyetleri arasında bulunan paranın fiyatı yani faiz yükseldiğinde, bunun sebebini uzaklarda aramanın gereği yok. Sebep önümüzde duruyor.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara