Barış Pınarı Harekatı ve Mecburiyetler..

Dün televizyonda açık bir şekilde ifade ettim. Masum insanların canı tehlikedeyken, döviz-borsa-faiz konuşulmaz. Türkiye’yi tehdit eden terör yuvalarına müdahale edilirken, piyasalarla ilgili yorum yapmak istemiyorum.

ABD Senatörlerinin bir araya gelip Türkiye’ye yaptırım uygulanması için anlaşmalarını da hayretle izliyorum. Meksika’daki bir terör yapılanması on yıllar boyunca ABD’ye sızıp onbinlerce Amerikan vatandaşını katletmiş olsa, Amerikan Ordusu da müdahale etmeye kalksa acaba ne olurdu ? Dünyanın diğer ucundan gelen tepkilere ne cevap verirlerdi ? Cevabınızı duyar gibiyim.

Aslında bir eleştiri de PKK ve terör sorununu doğru şekilde analiz edemeyenlere yapmak lazım. Bu sorunla mücadeleyi, IRA ve ETA ile yapılan mücadele gibi ele almak en baştan hataydı. PKK terörü bu iki ayrılıkçı örgütün terörüne hiçbir zaman benzemedi. Bugün de benzemiyor. Ancak bugüne kadar “barış süreci” adı altında yapılan yanlış işler, yerel siyasette oy devşirme adına PKK’nın ele başlarına verilen söz hakları da meseleyi bu seviyeye getirdi diyebilirim.

Milli Bayramlarda sürekli hastalanan devlet büyüklerinden, terörü “meşru hak” gibi anlatanlara tolerans gösteren iktidar ya da muhalefetten siyasetçilere kadar herkes, şehitlerin aziz hatırılarını, gazilerin gönüllerini incitti. 15 Temmuz’daki hain darbe girişimine kadar gidilmekte olan yolun yanlışlığı fark edilmedi. Birçok şerefli Ordu Mensubuna ve terörle mücadelede tarih yazmış kahramanlara eziyet edildi. Sağduyulu kişiler tüm bu olan bitenleri üzüntüyle izledi. Bunlar hatıralardan silinmeyecek.

“Siyaset kurumunun samimiyeti sorgulanmamalı…”

Bugün Türk Silahlı Kuvvetlerinin başlattığı Barış Pınarı Harekatı, aslına bakılırsa oldukça gecikmiş bir uğraştır. Burada yuvalanan PKK ve türevleri olan terör örgütlerine, İŞİD ya da yeni adıyla DEAŞ’a bir daha bellerini doğrultamayacakları kadar sert bir darbe vurulması gerekiyor. Bu tüm insanlığın lehine bir gelişme olacaktır. Harekata eleştiri getirenlerin bu açıdan samimiyetsiz ve art niyetli olduklarının iyice anlaşılması gerekiyor.

İsrail’in emelleri doğrultusunda davranan ve bu yolla koltuklarını muhafaza edeceğini düşünen Amerikalı siyasetçilerin ne söylediği Türkiye’yi ilgilendirmemeli. İnsan hayatı herşeyden önemlidir. Fakat bizi ilgilendiren bir gerçek var: Siyasette fırsatçılık adına terör örgütünün temsilcilerinden medet umulduğu zaman, samimiyet sorgulanır hale geliyor. Maalesef, bunları da yaşadık.

Türkiye’nin duruşu ve tavrı bellidir. Siyaset kurumunun temsilcilerinin bu duruş ve tavra uygun şekilde davranmaları zaruridir.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara