Başkasına hesap vermek, vicdanına hesap vermekten daha iyidir..

Fed’in faiz konusunda bir karar almaması, bundan sonraki süreci daha zorlu hale getirdi diyebilirim. Demek ki, kalan zamanda 3 adet faiz artışı yapılacak. Bunların bir tanesi Aralık’ta olacak gibi gözüküyor. Dolayısıyla geri kalan iki faiz artışının yaz ve sonbahar aylarında gelme ihtimali var.

Bundan sonraki FOMC açıklamaları Haziran, Ağustos, Eylül, Kasım ve Aralık’ta gerçekleşecek. Yan, Haziran’da faiz artışı olmazsa Ağustos’a kalacak. Bir sonraki Eylül olursa üst üste gelecek. Bu durumda Kasım ve Aralık’ta üst üste faiz artışı ihtimali doğuyor. Elle tutulur olmasa da, eşit aralıklarla olması için Haziran-Eylül-Aralık gibi faiz artışı yapılacağı iddia edilebilir.

Bu durumda TCMB’nin faiz kararı için 7 Haziran’a kadar düşünecek vakti var. Çünkü Mayıs’ta toplantı yapmayacak. aslına bakılırsa, Fed kararı 13 Haziran’da geleceği için, bu hakkını 24 Temmuz’a kadar uzatabilir. Yani önce Fed’in adımlarına bakar sonra ilk toplantısında kararını verir.

“Bıkmadan doğruları söylemeye devam…”

Tüm bunlar iyi de, Dolar/TL ve Gösterge Tahvilin Faizindeki seviye, Merkez Bankası’nın son kararının aceleci ve istenmeyen yan etkiler yaratacak bir karar olduğunu gösteriyor. Dün sosyal medyada şu ifadeyi paylaştım.

“TCMB’nin faiz kararını eleştirdiğim için bana kızanlar olmuştu. Sonuç ortada. Dün akşamki maçtan, günlük hayata kadar geçerli olan bir yönetici tavsiyesi vereceğim: Ne yapsan eleştiriyorlarsa, o zaman doğrusunu yap. Başkasına hesap vermek, vicdanına hesap vermenden iyidir..”

Tabii, “yapmasak daha kötü olacaktı” diyeceklerdir. İthalatı engellemeye çalışırken Dış Ticaret Açığının rekor kırmasını işaret ettiğimizde de aynı cevabı veriyorlar. Onlar bıkmadan söylesinler, biz de bıkmadan doğruları tekrar etmeye devam edeceğiz.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara