Bazıları başarabilir ama Trump için kuşkuluyum…

Haftaya başlarken, ABD Başkanı ve Kuzey Kore Liderinin görüşecek olmasının gündeme damga vurduğunu söyleyebilirim. Her iki liderin birbirilerine diplomatik nezaketin dışına çıkarak sarf ettikleri sözler ve birbirilerini nükleer silahlarla tehdit etmelerinden sonra, buluşacak olmalarının elbette sansasyonel bir tarafı var.

Açıkçası Trump’ın, Sovyetler Birliği ile silahsızlanma sürecini başlatan Reagan gibi tarihe geçmek istediğini düşünüyorum. Ancak geriye dönüp bakıldığında Trump ile Reagan’ın birbirlerine benzeyen hiçbir şeyleri olmadığı da görülüyor. Ne seçilmeleri için verdikleri mücadele, ne konulara yaklaşımları ne de sarf ettikleri cümleler. Sadece Cumhuriyetçi Parti’nin adayları olmaları ortak özellikleri.

  1. yüzyılda liderler kendi yarattıkları belaları kendileri çözüp kahraman olmak istedikleri için, Trump’ın zirveye çıkardığı nükleer savaş riskini yine kendisinin ortadan kaldıracağı şeklinde bir hevese kapıldığını görüyorum. Kestirmeden söyleyeyim: Trump’ın bugüne kadar yaptıkları hep eline ayağına dolaştı, Beyaz Saray’a aldığı personelin neredeyse yarısı ya işi bıraktı ya da bıraktırıldı. Şu an etrafındakiler de gerekli liyakata sahip değilmiş gibi gözüküyorlar. Bu sebeple bu işi de başaramayacağına dair inancım büyük.

Özetle, dünyada bazı liderler kendi yarattıkları kaosu çözebilecek yetenekte ama Trump bunlardan biri değil.

Son olarak, Moody’s kararının piyasalar üzerinde ciddi bir etki bırakmadığını net olarak anlamış olduk. Hafta sonu temas kurduğum kaynaklar diğer derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ile ilgili negatif bir hamle yapmayacaklarını söylediler. En azından kısa vadede.

Dolayısıyla, bu olumsuz gelişmeyi bu şekilde atlatmış olduk diyebilirim. Ancak bu durum, yapılması gerekenlerden bizi alıkoymamalı.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara