Beklenmeyeni bekle, hem de en beklenmedik zamanda

Haftaya enflasyon rakamlarıyla başlayacağız ve sonrasında siyaset-diplomasi cephesindeki heyecan devam edecek.
Enflasyonun tek haneye ineceğine dair bir beklenti yok. Ancak önümüzdeki 12 ve 24 ay zarfında Merkez Bankası Beklenti Anketine katılanlar enflasyonun tek haneye ineceğini düşünüyorlar. Bu iyi haber.

Kötü haber ise şu. Hükümetin Orta Vadeli Planda belirttiği % 5′ lik hedefe önümüzdeki iki yıl boyunca erişilmesinin imkansız olduğu ortada. Buradan hareketle Merkez Bankası yasasında olan “fiyat istikrarı hedefi” yerine “finansal istikrar hedefi” konmasının daha isabetli bir davranış olacağını düşünüyorum.

Dün katıldığım bir toplantıda 2018 beklentileriyle ilgili bir sunuş gerçekleştirdim. Özetle söylediklerim şuydu: 2018 zor geçecek. Ekonomik parametrelerden çok bizi siyaset etkileyecek. Alacak riski büyük. Kurların sert yükseliş yapma ihtimali var. Geriye dönse bile artık daha yüksek seviyelerde taban oluşturacak.

ABD’deki davadan dolayı oluşabilecek dalgalanmalara da hazır olmak gerekiyor. Ticareti doğrudan etkilemesini beklemiyorum ancak, bir darboğaz yaşanma ihtimali her zaman var. Bu arada her ne kadar “vaktinden önce olmayacak” dense de, 2018 erken seçim ihtimalinin en canlı olduğu yıllardan biri olacak.

“Beklenmeyeni bekle, hem de en beklenmedik zamanda” gelecek yıl için masanın üzerinde bulundurmamız gereken motto olmalı.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara