Beklenti ile Gerçekleşme farkı….

Hisse senedi piyasalarındaki azımsanmayacak düşüşler, tahvil piyasalarındaki şiddetli dalgalanmalar, Altın’ın zayıf seyri ve paritedeki stresli bekleyiş: Hepsinin sebebi Fed kararı öncesinde ortaya çıkan gerginlik.

Fed Başkanı Powell’in eski başkan Yellen’den daha şahin bir duruşa sahip olması ve bu yıl ABD’de politika faizlerini % 2.5 seviyesinin üzerine çıkaracağının beklentisi bu gerginliğin temeli olsa da, insanın aklına şu soru geliyor: “Tamam da zaten belli değil miydi böyle olacağı ?”.

Bu kadar basit değil: Yapay Zekanın herşeye egemen olacağı güne kadar, her şey insan karakteri üzerinden devam edeceği için, yatırımcıların tepkilerini de buna göre değerlendirmek lazım. Herşeyden önce, “beklenti” esnasındaki ruh halimizle, “gerçekleşme” arasındaki ruh halimiz birbirinden farklıdır.

Bir maçın son düdüğünü bekleyen takım taraftarlarının gergin bekleyişleri, düdük çaldığında tarifsiz bir sevince dönüşür. O sırada herkesin “maç bitsin ne yapacağımı biliyorum” şeklinde bir beklentisi vardır ama, maç bitince çok farklı tepkiler verilebilir. Hatta sevinçten ağlayanlar, küs oluğu kişilerle barışanlar, evlenme teklif edenler gibi. Şu ana kadar iyi bir gelişmeyle alakalı analiz yaptık.

“B Planı yapan var mı ?….”

Peki şimdi, kredi kartını aşırı kullanan ama ekstresi gelene kadar ne kadar harcadığını bilmeyen bir insanı düşünelim. Fena bir fatura geleceğini biliyor olsa da, gerçekle yani ekstreyle karşılaştığı zaman ruh hali değişir. Açıkçası dünyada pek az insan başına gelecekler ile ilgili B planı yapar. Hele ki başına geleceklerin mimari kendisiyse.

Fırtınanın yaklaşmasıyla, fırtınanın başlaması arasında her zaman bir fark vardır. Birçok yönetici, birçok yatırımcı ve işadamı, insan karakterinin bu özelliğinden faydalanarak diğerlerine göre fark yaratmaktadır. Göz göre göre batan firmalar, bir rüzgarla dağılan kaleler, ısrarla kaybedilen savaşların tamamının arkasında “beklenti” ile “gerçekleşme” arasındaki farktan kaynaklanmaktadır.

Bazen “beklenti” o kadar büyük olur ki, göz önünde olan gerçeği bile gölgede bırakır. Şu ana kadar pek az kurumun Fed’in faiz adımlarıyla alakalı olarak pek az kişi ya da kurumun pozisyon aldığını tahmin edebiliyorum. Belki umuttan belki de mecburiyetlerden.

Hal böyleyken, Fed’in kararı yaklaşırken piyasaların gergin olmasının gayet doğal olduğunu söyleyebilirim.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara