Ben bir kere daha uyarayım da…

Faiz tartışması kabak tadı vermeye başladı ama, ben yine de Fed ve TCM kararlarıyla ilgili olarak son kez bazı düşüncelerimi aktarayım.

Uzmanların birçoğu FED’in son kez faiz indirip, 2020 yılında bir daha faiz indirmeyeceğini düşünüyor. Bunun birkaç sebebi var. Her şeyden önce Amerikan iş dünyasının faiz seviyesi ile ilgili herhangi bir şikayeti yok. Dolayısıyla daha fazla faiz indirimi yapmak, özel sektörün kar etme konusundaki motivasyonunu düşürecektir. Diğer taraftan faiz düşüşleri, kamu harcamaları içinde faiz ödemelerinin oranını düşürmüyor, aksine artırıyor. Çünkü kamu borçlanma maliyetini düşük buldukça alabildiğine borçlanıyor ve küçülmek yerine genişlemeye devam ediyor. Dolayısıyla, hem likidite tuzağına düşmemek hem de özel sektörün rekabetçiliğini kaybetmemek için son bir faiz indirimi daha yapıp, 2020 yılını izleyerek geçirebilirler.

Elbette Fed’in yaklaşımları doğrudan doğruya bizleri de ilgilendiriyor. TCMB Yönetimi eldeki şartların ne olduğunu gayet iyi biliyor. Özel sektör daha yeni yeni toparlanıyor. Ancak kamuda ciddi bir nakit sıkışıklığı var. Bu sebeple maliye politikalarının kısa vadede büyümeye katkı vermesi imkan dahilinde gözükmüyor. Dolayısıyla düşük faizlerle destek vermek gerekecek. Ancak faizleri düşürürken de dikkat etmek lazım.

“Yorum kolay isabetli tahmin kolay değil…”

Şu ana kadar baz etkisinin yarattığı rüzgarı Merkez Bankasına doğru şekilde aldı. “Önden yüklemeli” olarak faizleri düşürdü ve büyümeye ciddi bir katkı yaparken Bankalar ile Finans Kuruluşlarına yardımcı oldu. Her ne kadar enflasyon oranlarının “belirleyici rolü”ne itiraz etsem de, şu ana kadar başka bir yaklaşım geliştirilmediği için Merkez Bankası fiyat hareketlerine bakmak zorunda.

Maalesef bugüne kadar toplum, enflasyonun düştüğüne dair bir algıya sahip olamadı. Dolayısıyla, inandırıcılığı olmayan bir enflasyona bile bakmadan faizlerin tek haneye indirilmesi dengeleri bozabilir. Tabii bu yorumları yazmak kolay. Şimdi nasıl bir karar çıkabileceğini tartışalım.

Büyük ihtimalle Fed son 25 baz puanlık indirimi de yapacak. Bu durum paritede yükseliş değil düşüş yaratacak gibi. Ancak piyasalarda Noel rehaveti başladığı için etkisi hafif olacaktır. Paritenin 1.10 altına sarkması mümkün olabilir. TCMB’nin yapmayı düşündüğü faiz indirimine “moral eklemesi” yapabilir.

TCMB ise en son %14 ‘te bıraktığı faizleri bu hafta % 13’e indirebilir. Ancak, hem FED’in gelecek yıl faiz indirimi yapmayacağının beklentisi hem de “tek hane faiz” hedefine yaklaşma hevesi ile % 10’a kadar bile indireceğini söyleyenler var. Gelecek yıl Merkez Bankasının toplantı sayısını artırmış olması, % 10 olmasa da % 11-12’ye kadar faizlerin düşme ihtimali olduğu gözüküyor. Gelecek yılın sonunda enflasyonun tek haneye düşmesi hedefi var ancak, uluslararası kuruluşlar henüz bu konuda emin değiller.

Dolayısıyla faiz kararlarını ve kademelerini Türkiye’nin algısını bozmayacak şekilde belirlemek büyük bir önem taşıyor.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara