Ben temkinli iyimserim…

ABD’nin İran’a karşı başlatacağı yaptırım listesinde Türkiye’nin olmaması piyasaların moralini düzelten önemli bir etki oldu. ABD ile Türkiye’nin arasındaki buzların eridiğine dair bir öncü gösterge olmasının yatırımcıları memnun ettiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Dün açıklanan PKK elebaşlarıyla ilgili açıklama da dikkate değerdi. Biz bunu PYD ve YPG’yi meşrulaştırma hamlesi olduğunu biliyoruz elbette. Yine de “al-ver” süreci için ABD’nin başlangıç yapması dikkat çekici.

Belki de bundan sonra Halkbank ve diğer konularla ilgili de Türkiye’nin lehine kararlar çıkacak. Sayın Cumhurbaşkanı ile ABD Başkanının görüşmelerinden olumlu haberler geliyor.

Tüm bu gelişmeler beklenenden yüksek açıklanan Enflasyonun moralleri bozmasını engelledi. Ancak dün söyledim, bugün de söyleyeceğim. Yıllık bazda en yüksek artışı gösteren Mobilya ile aylık bazda en yüksek artışı yaşayan Giyim ve Ayakkabı, aslında ara malından nihai mal üretimine kadar alabildiğine koruduğumuz sektörlere ait. Bu sektörlerin talep ettiği ilave ithalat vergileri ve gümrük engellemelerinin enflasyona doğrudan doğruya katkıda bulunduğu gözüküyor.

İşin doğrusu Ayakkabı Sektöründe ciddi bir fiyat yükselişi var ancak yerli firmalar birer birer piyasadan siliniyor. Koruma duvarları yabancı rakiplerin fiyatını artırdı ama yerli firmalar rekabetçi olmayı başaramadı. Bundan 4 yıl önce başlayan korumacılık uygulamalarının faydası olmadığı gibi, yan etkisi enflasyon ve hayat pahalılığı olarak ortaya çıktı.

“Herkesin tek bir beklentisi var…”

İş dünyası, artık bir acil eylem paketi bekliyor. Diplomatik gelişmelerden dolayı piyasaların rahatlamasını geçici bir gelişme görüyorlar. Yine de açıklanmasını istedikleri istikrar paketinin “inandırıcı” olması gerektiğinin altını çiziyorlar. “Ne kadar detaylı ve güzel hazırlansa da, uygulama konusunda sabıkamız var”şeklinde serzenişler var.

Ben geriye dönüp baktığımda, IMF ile başlayan ama yarıda kalan bazı istikrar paketleri görüyorum. Ancak 2001 yılında uygulanan program başarılı olmuştu. Türkiye’ye ciddi bir kaynak girişi olması gerekiyor ve bunu da ancak bir öncü kuruluşla sağlayabiliriz. Bu sebeple giderek “IMF” daha fazla konuşulacak gibi geliyor bana. Umarım yanılıyorumdur.

Bu yazıyı tekrar olumlu bir gelişmeyle tamamlayayım: Gösterge Tahvilin faizinde sert bir gerileme oldu. Bunun sebebi tahvillere gelen alımlar. Enflasyon oranlarına rağmen Türkiye ve ABD arasındaki buzların erimesinin “iyileşme” için yeterli olacağını düşünenler var. Ben bu gibi durumlarda “temkinli iyimserliği” tercih ediyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara