Bilime saygı duyalım, kafamızın dikine gitmeyelim…

Oldukça yorucu bir haftayı geride bıraktık. Bir yenisine başlıyoruz. Pandemik Salgının tıp bilimini ilgilendiren tarafı ile ekonomiyi ilgilendiren tarafı arasında sıkıştık kaldık diyebilirim.

Bazı sektörler tehlikenin ciddiyetinin farkına varmış durumda ve iş yerlerini boşaltıyor. Bazı sektörler ise ciro kaygısıyla şartları zorlayarak yola devam ediyor. Bana gelen bilgiler, salgının daha başlangıç aşamasında olduğumuzu gösteriyor. Birkaç hafta bile geçmeden binlerce kişinin bu hastalıktan muzdarip olacağını duyabiliriz.

“Gripten her yıl daha fazla insan ölüyor” cümlesi de doğru bir yaklaşım değil. Gribe yakalananların ölüm oranı binde 1’den bile az. Korona ise bazı ülkelerde % 5 civarınsa ölüm oranlarına ulaşıyor. Dolayısıyla bu salgını ciddiye almayan yaklaşımları kabul etmek mümkün değil. Sosyal Mesafeyi ne kadar korursak, kendimizi de o kadar korumuş olacağız.

Bu arada uluslarlar arası kuruluşların büyüme beklentilerini sert şekilde revize ettiklerini görüyorum. Ancak onların da aklı karışık. Küresel Büyüme hızı beklentileri % 0.5 ile % 2.0 arasında değişiyor. Elbette çok geniş bir tahmin aralığı. Tüm bu gelişmeler Türkiye’nin. % 2.0-2.5 arasında bir büyüme hızı için mücadele edeceğini gösteriyor.

YEP hedefinde şimdilik herhangi bir değişiklik olmayacağı belli oldu. Ancak hesaplarımızı % 5’lik büyüme hızı hedefine göre yapamayız artık. Dolayısıyla en kötüsü için hazırlanıp daha iyisi gerçekleşince mutlu olacağız. Neredeyse 600’e yaklaşmış CDS primleriyle Türkiye’nin ucuz kaynak bulması da şu aşamada pek mümkün değil. Bu sebeple, açıklanan ekonomik destek paketi de eldeki olanaklara göre tasarlandı diye düşünüyorum. Aksi taktirde 100 Milyar TL’lik bir paketten daha fazlası açıklanabilirdi diyebilirim.

Dolar/TL’de kritik seviyelerde olduğumuz görülüyor. Şöyleki, 2018’de gün içinde 7.00 seviyesinin üzerini görmüş olsa da, kapanış 6.57 seviyesinde olmuştu. Şimdi bu seviyenin oldukça yakınındayız. Euro/Dolar Paritesinin gerilemesi de, TL’nin Dolar karşısında değer kaybetmesini hızlandırıyor.

Bu haftanın geçen haftadan daha sakin geçmesini istiyorum ama, hasta sayısının sert şekilde yükselmesi beklentilerimi törpülememi gerektiriyor.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara