Bilin bakalım bu uyarıları ne zaman yaptım ?…

….Merkez Bankası’nın faiz artışı konusunda her cepheden baskı altına alınmış olması, kararın ne kadar önemli olduğunu da ortaya koyuyor. Ekonomi kurmaylarının faiz ile ilgili ikiye bölünmüş oldukları da gözlerden kaçmıyor. Bazıları faiz artışının karşısında şiddetle duruyor. Bazıları ise açıkça söyleyemeseler de kulislerde “faiz konusunda bu kadar katı olmamak lazım” diyor. Duyuyoruz.

Aslında sorulması gereken ilk soru şu: “Dövizin mi yoksa faizin mi yükselmesi Türkiye’yi zora sokar ?” Tabii hiç düşünmeden “döviz” diyeceksiniz. Ancak azıcık düşününce faizlerin yükselmesinin zaten kırılgan büyümeyi daha da kötü hale getirebileceği aklınıza gelecektir. Zor bir durum.

Aslında en doğru soruyu sormak lazım. “Dolar/TL’nin yükselmesi mi yoksa faizlerin yükselmesi mi, siyaseti sıkıntıya sokar ?”. Bütün iş burada kilitleniyor. Eğer İktidar Partisi, kurdaki yükselişlerin kendi oy tabanı için birşey ifade etmediğini düşünürse, düşük faiz politikası için Merkez Bankası üzerinde baskı kuracaktır. Eğer tersini düşünüyorsa, faizler yükselecek ve ilerde büyüme ile ilgil bir sıkıntı olursa faturası yine Merkez Bankasına kesilecektir.

“Klasiklerin arasına girdik galiba…”

Fark ettiniz mutlaka. Ne yaparsa yapsın Merkez Bankası kaybediyor. Olabilir. Bu tip görevlerin özelliği bu. Dolayısıyla, ne yapsa eleştirilecekse, en iyisi ,doğrusu neyse onu yapsın.
İşin doğrusu iç-dış politikada rahatlama olmadan Dolar/TL’nin yükselişi durmayacak….”

Evet, yukarıdaki uyarıları 2017 yılının Ocak Ayında yapmışım. Yazıda bazı rakamsal seviyeler de vardı, çıkardım. Böylece 50 yıl geçse de, bu anlayışla devam ettiğimizde, rahatlıkla kullanılabilecek bir yazı haline geldi.

Aklıma Montaigne’nin “Denemeler” adı eseri geldi. Ne zaman okunursa okunsun hep güncel gelir ya, sanıyorum bizim uyarılarımız da bu gidişle “klasiklerin” arasına girecek. Girmese daha iyi.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara