Bir hikayemiz olsun diye boşuna ısrar etmedik..

Artık bu şartlarda daha fazla döviz kurları için “şöyle olur, böyle olur” demek doğru olmaz.

Birkaç gündür izinli olduğum için, Güney Amerika’dan Rusya’ya kadar çeşitli milletten insanla görüşme imkanı buldum. Hepimiz Türkiye’nin harika bir köşesinde buluştuk. Sözleşmiş gibi her meslekten her yaş grubundan insanlar aynı mekanda toplanmıştı

Latin Amerika’nın durumu Türkiye’ye benziyor. Sürekli ya seçim ya da referandum var. Enflasyon ve Devalüasyon döngüsüne girmişler. Kolombiya’da seçimler yaklaşıyor, Venezuela’da ekonomi yerlerde sürünse de Cumhurbaşkanı tekrar seçilmiş durumda.

Ruslar ve Ukraynalılar söz konusu mekanda barış içinde oturuyorlardı ama acı gerçek şu ki, Rusya Ukrayna’nın bir kısmını işgal etmiş durumda. Elbette aralarında bunu konuşmuyorlar. Konuşsalar sıkıntı olacak çünkü. Atmosfer bozulacak.

İskandinav ülkeleri, Hollanda, Almanya ve Belçika’dan gelenler “Türkiye hakkında çok kötü yorumlar yapsalar da biz gelmekten vaz geçmedik, ancak inşaat işini biraz abarttınız, yolda yürüyemiyoruz” diyorlar. Haksız değiller.

“Yerli ve Milli derken…”

Biz de savunma tadında olmayan cevaplar vererek, mevcut durumu anlatmaya çalışyoruz. Ancak, “terör” dedğimizde Meksikalılar ve Kolombiyalılar “sen terör görmemişsin” diye lafa giriyorlar. “Döviz Kuru” diyorum Venezuelalı bana gülerek bakıyor. “İstikrar” diyorum, İskandinav misafirler anlamaz gözlerle bakıyorlar. “Büyüme” diyorum Almanlar bıyık altından gülüyor.

Ben de “Atatürk” diyorum bir anda. “Örnek lider” diyenler oluyor. Bazı ülkelerde derslerde okutuluyormuş. Simon Bolivar kadar ünlü neredeyse Latin Amerika’da. Gururla dinliyorum.“Fikret Mualla” diyorum,sonra Fransızlar en az benim kadar biliyorlar. Üzerine de “Fahrelnissa Zeyd” diyorum, Fas ve Mısır’dan gelenler benim yerime anlatıyorlar. “Arif Mardin” diyorum. Müzikle ilgilenenler “Türkmüş demek” diye hayret içinde kalıyorlar.

Ben bunları yaşarken, Dolar/TL 4.60’a doğru yükseliyor. Galiba böyle değerler çıkaramadıkça TL’nin istikrarı konusunda olumlu bir yorum yapmak mümkün olmayacak. “Yerli ve Milli Para” öncesinde “Yerli ve Mili Değerler” yaratmak gerekiyor sanırım.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara