Bir huzursuzluk var ama…

ABD Ekonomisi’nden gelen kafa karıştırıcı rakamlar, Trump’ın “Ticaret Savaşları”nı tekrar canlandırmaya yönelik söylemlerinin üzerine bir de İtalya’daki seçim sonuçları eklenince piyasalar “bekle-gör” eğilimine girdi.

Bu eğilim tarzı aslında, birçok insanın içinde bulunan ama şu an için ortaya çıkarmaktan çekindiği bir hissiyata dayanıyor. Cesaretini toplayanlar “büyük bir fırtına geliyor, hissediyor musun ?” diye soruyorlar. Ben de, “neden böyle düşünüyorsunuz ?” diye cevap veriyorum. Genellikle neden olduğunu bilmediğini ama bu şekilde hissettiğini söylüyor. Benzer hislere sahip olan birçok yerli ve yabancı yatırımcı var. Şu bir gerçek ki, ciddi bir fırtınanın yaklaştığını söyleyenlerin sayısı artıyor.

Peki bunu hangi elle tutulur veriye dayandırıyorlar ? Açıkçası kendileri de bulamıyor bunun cevabını. Sadece “içimdeki ses bir tuhaflık olduğunu söylüyor” şeklinde yaklaşıyorlar. Açıkçası böyle zamanlarda azıcık durup düşünüyorum. Tecrübeli insanların bu hissiyata kapılmalarının sebebini bulmaya çalışıyorum.

“Herşey üst üste geldi belki de…”

Sebepleri üst üste dizdiğimde, öncelikle 20-30 yıldır alışkın olduklarından farklı bir manzaranın karşılarına çıkması sebebiyle bu hissiyata kapıldıklarını düşünüyorum. Şehirlerin içinde kalmış olan fabrikalarını konut projelerine devredenlerin, yapay zekanın hızla egemen olmasıyla ve bazı mesleklerin artık güncelliğini kaybetmesiyle işsiz kalanların üzüntülerine şahit olanların, eski dönemin zenginleri arasında olup bu dönemde sıralamada olmayanların yaydığı negatif enerjinin de etkili olduğunu eklemek istiyorum.

İnsanların sosyal yaşamlarındaki mutsuzlukların da, bu olumsuz düşüncelerde etkili olduğunu düşünüyorum. Ancak, bu kadar çok kişi olumsuz düşünürken, tetikte olmanın gerektiğini de belirtmek istiyorum.

Konu belki de tek başına faiz oranları, ticaret savaşları, döviz kurları veya dijitalleşme değil. Belki de hepsi birden yan yana gelince huzursuzluk yaratıyor. Bilemiyorum. Bildiğim tek şey, adını koyamadığımız bir huzursuzluk var.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara