Bir kırlangıçla bahar gelmez… (Revisited)

Pazartesi günü sayısız telefon aldım: “Neden döviz yükseliyor yine?”. Genellikle arayanlar bunu soruyordu. Açıkçası kurların yükselmesi için sebep yaratmakta ustayız.
Sadece Merkez Bankası’nın faizleri yükseltmesiyle ekonomide dengelenme sağlanamayacağı anlaşılıyor. Ben bu durumu defalarca tekrar ettim çeşitli vesilelerle.

İşsizlik oranlarının tekrar çift haneye çıkması da bir başka olumsuz gelişme. Benim için fazla moral bozucu ve şaşırtıcı olmasa da, piyasalar “bak burası da kötü gidiyor” deyiverdi. Sanıyorum son 4 yıldır tekrar ediyorum: “Bu ekonomik model ile işsizlik platosu % 9.5’ten aşağıya düşmez”. Elbette mevsimsel olarak gerileyebilir ancak işsizliğin istikrarlı şekilde gerilemesi, kayıt dışı istihdam yaratan sektörlerin büyüme modelindeki önemi azalmadıkça mümkün gözükmüyor. İstihdam artarken işsizliği yükselmesi bu tezimi güçlendiriyor.

İhracatçıların lehine olmayan şekilde kaleme alınan 32 sayılı karardaki son değişiklik ile ilgili, ihracat cephesinden itirazlar yükselmeye başladı. İdarenin “daha fazla TL işlem” konusundaki hassasiyetine katılmakla birlikte, döviz kurlarındaki istikrarın döviz varlıklarını zorla TL’ye çevirmekle sağlanabileceğini düşünmüyorum. Döviz Talebi yaratan işlemlerin azaltılması ve Piyasadaki Döviz Arzının artırılması en önemli adım olacak.

“Herkes OVP’yi bekliyor…”

Petrol Fiyatları yükseldikçe, üretici ülkelerin arzı artıracağı haberlerini duyuyoruz. Bu Türkiye için iyi haber. Çünkü Petrol Fiyatlarının 80 Doları aşması durumunda cai işlemler açığında bozulma yaşama ihtimali yüksek. Bir yandan bütçe dengesi, diğer taraftan da cari işlemler dengesinde verilen yoğun çabalara konjonktürün de destek vermesi gerekiyor.

Son olarak, Perşembe açıklanacak olan Orta Vadeli Plan’ın içeriği büyük bir merak konusu oldu. “Kalkınma Merkezli Büyüme Planı” anlamına gelen teknik bir yaklaşımın “OVP” demekten daha etkili olacağının özellikle altını çiziyorum. Sadece iddialı rakamsal hedeflerin olduğu bir plan açıklamasının piyasalarda arzu edilen etkiyi yaratmayacağının anlaşıldığını düşünüyorum.

Açıkçası Perşembe gününe kadar heyecanla yeni planın açıklanmasını bekleyeceğiz. Türkiye Ekonomisi için dönüm noktası olmasını diliyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara