Bir kırlangıçla bahar gelmez…

Hep söylerim bu sözü. Çok küçükken duymuştum. Rahmetli annem ve babam bu sözün anlamını bana detaylı şekilde anlattıklarında bile çocuk kalbim itiraz etmişti. Çünkü çocukların umudu hep vardır. Tüm olumsuzlukların içinde bile umutlarını korumayı başarırlar. Bugün sevgililer günü olduğu için, söylemeden edemeyeceğim: Sevenler de umutlarını hiç kaybetmezler. Nihayetinde, herşey bitse bile sevgi bitmez.

Yatırımcıların da piyasaya büyük bir aşk ve inançla bağlanarak adeta bir çocuk kalbiyle umut bağlamalarına şahit olduğum için, şahit olduğumuz dalgalanmalara fazla şaşırmıyorum. Satışların ardından gelen durulmayı “tehlike geçti haydi alıma geçelim” diyerek değerlendirenleri görünce de hakeza.

Yıllar geçince annem ve babamın bana anlatmaya çalıştıklarını daha net anladım. Bazı olayları yorumlarken mesafeli ve temkinli yaklaşmam gerektiğini öğrendim. Suların durulması ve dengelerin kurulması için en az dengelerin bozulduğu zaman kadar beklemenin uygun olduğuna karar verdim.

Piyasalardaki sert satışlardan sonra gelen bir iki günlük düzeltmeyi, “şimdi alım zamanı” diye yorumlayan Uluslararası Kuruluşların Ekonomistleri de, benzer bir duygusal yaklaşımdalar. Hele ki son 10 yılda, müşterilerine sürekli olarak bir yorum vermek mecburiyetinde oldukları için, doğru ya da yanlış “en heyecan veren” cümleyi tercih etmeye başladılar.

“Uzmanlar kendilerini mahcup hissetmezler…”

Net olarak soruyorum: Küresel anlamda ciddiye alınan finans kuruluşlarının uzmanları yorumlarında isabetliler mi ? Doğru çıkmayan yorumlarından dolayı gözden düşen var mı ?

Ben kestirmeden cevap vereyim: İki sorunun da cevabı “hayır”. Ancak haklı çıkmadıkları zaman “ben onu söylediğim zaman şartlar değişikti” diyerek bir sebep yaratabiliyorlar. Dolayısıyla, benim size tavsiyem, “uzman” sıfatıyla konuşanları mesafeli şekilde dinlemenizdir. Paranızın sahibi sizsiniz, onlar değil. Kaybedince siz üzülüyorsunuz, onlar değil.

Piyasalardaki düzeltme hareketi daha tamamlanmadı. Dolayısıyla “bir kırlangıça bahar gelmez” sözünü unutmayın ve sabırla gözlemeye devam edin.

Sevgililer Gününüz Kutlu Olsun.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara