Biraz yurt dışına da göz atalım…

Biliyorum Dolar/TL yine yükseliyor. İşsizlik de yükseldi. Başımızı kaldıramıyoruz yurt için gündemden. Yine de yurt dışındaki gündemi yakından takip etmemiz gerekiyor.

İngilizler Brexit oylamasında yaptıkları yanlışı yavaş yavaş anlamaya başladılar. En son Londra Belediye Başkanı Sadık Han; “biz bu referandumu fakirleşmek ve güvensizleşmek için yapmadık” dedi. Han’ın İşçi Partisine mensup olduğunu hatırlatalım. Ancak İngiltere’de hatırı sayılır seviyedeki bazı grupların ve kişilerin Brexit için bir kez daha oylama yaptırmaya çalıştıklarını da görüyoruz. Gördüğüm kadarıyla 29 Mart 2019’da resmen AB’den ayrılacak olan İngiltere’nin Brexit konusunda o tarihe kadar kendi içinde büyük tartışmalar yapacağı görülüyor.

AB’nin kredi notu ile ilgili geçenlerde Moody’s bir açıklama yaptı ve “AAA” seviyesindeki notu koruduğunu söyledi. Brexit’e rağmen AB Ülkelerinin, Birliğin itibarını ve finansal gücünü korumak için doğru adımları atacağına inancının altını da çizdi. Almanya, Danimarka, Hollanda ve Norveç de AAA notuna sahip. Bunu da hatırlatayım.

ABD Başkanı Trump, Çin’e karşı başlattığı “ticaret savaşları”na devam ediyor. Yeni bir tarifeyle Çin mallarına 200 Milyar Dolarlık bir ek vergi getiren ABD Yönetimi “biz yükseliyoruz, onlar düşüyor” gibi açıklamalar yapıyor. Ancak Çin’de üretim yapan ABD menşeli firmalar büyük bir zorluk içindeler. Yüksek Teknoloji Ürünlerinden Spor Ayakkabılara kadar birçok Amerikan Markası Çin’de üretim yapıyor. Bu markaların çoğunun bir tane bile fabrikası yok, “düşük maliyet yüksek kalite” sebebiyle Uzak Doğu’da üretim yaptırıyorlar. Aynı kalite ve aynı maliyetle ABD’de üretici bulmaları kolay değil. Bu durum şirket karlılıklarını da vuracak gibi gözüküyor.

Bu arada Çin’in de misilleme yapması bekleniyor. Bunu da hatırlatalım.

“Şimdi Türkiye’ye dönelim….”

Merkez Bankası’nın kredi kartlarındaki faizleri yükseltmesi dikkatimi çekti. Anlaşılan enflasyonla mücadele için talep cephesini giderek daraltan bir strateji benimsenmiş durumda. Politika Faizlerini yükselttikten sonra bu adımı bekliyordum açıkçası.

Bu hafta Orta Vadeli Plan açıklanana kadar, TCMB’nin faiz artırması sonrasındaki dalgalanmaları izeleyeceğiz. Mutlaka ekonomi yönetiminden destek verici adımların gelmesi gerekiyor. “Bu seferki açıklama bir öncekinden farklı olacak” şeklinde konuşan yetkililer var. Biz de heyecanla bekliyoruz. Bakalım neler olacak.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara