Biz yaptık olmadı bari siz yapmayın…

Dün açıklanan enflasyon rakamlarından sonra, piyasalar bir göz atalım.

Borsa yatay, Sepet Kur ve Gösterge Tahvilin faizi de yavaşça yükselişte. Demek ki beklenenden biraz daha yüksek çıkan enflasyon oranları piyasaların o kadar moralini bozmadı. Belki de bunun en önemli sebebi, Merkez Bankası’nın bu oranlara bakarak politika değişikliğine gideceğini düşünülmemesi.

Sadece konuştuğum uzmanlar değil, Uluslararası Kuruluşlar da Fed Toplantısına kadar Merkez Bankasından bir duruş değişikliği beklemiyor. Ben de beklemiyorum. Dolayısıyla fonlama maliyetlerinin en azından “resmi” seviyesinde bir değişiklik olmayacak. Elbette piyasada oluşan oranlar resmi oranlardan farklı seyrediyor.

Trump’ın bazı ürünlere ilave gümrük vergisi koyacağına dair açıklamaları, ABD ile ticaret yapan ülkelerin bir “karşı-atak” hazırlığına girmesine sebep oldu. Açıkçası Avrupalıların en çok otomobil sattığı ülke ABD. Hemen ardından Türkiye geliyor. Şaka değil. Çin’e bile bu iki ülkeye sattığı kadar otomobil satamıyor Avrupalılar.

“İlave gümrük vergisi işe yarıyor mu ?…”

Peki ilave gümrük vergisi geldiği zaman AB menşeli otomobiller daha az mı satılacak ? Belki bir süreliğine. Sonra tekrar normale dönecek. Türkiye’deki sürekli artan vergilere rağmen otomobil piyasası hala güçlü ilerliyor. ABD ile Türkiye arasındaki fark şu: Amerikalıların güçlü otomobil markaları var. Türklerin yok.

Ancak ABD vatandaşları, başka ülkelerde üretilmiş Amerikan markalarının arabalarını satın alıyorlar. Çünkü dışarıda üretmek ABD’de üretmekten daha hesaplı. Trump vergileri yükselterek üretimi ülkeye çekeceğini düşünüyor. Bazı markaların ABD Başkanını yatıştırmak adına “yatırıma geliyoruz” demesi de bu tuhaf adımlara cesaret veriyor.

Aynı durum Türkiye’de de yaşanıyor. İlave gümrük vergileri koyarak üretimi Türkiye’ye çekeceğini düşünenler var. Ancak Türkiye’deki üretim maliyetleri ve lojistik altyapısı böyle bir operasyonun altından kalkabilecek durumda değil. Fakat birçok marka “yatırıma geliyoruz” diyerek Ankara’nın daha radikal adımlar atmasını engellemeye çalışıyor. Ve hata yapıyorlar. Aynen ABD’de olduğu gibi.

Açıkçası idarenin attığı adımları cesaretlendirecek davranışlar sonucunda yatırımlar artmıyor ama hem enflasyon hem de hayat pahalılığı yükseliyor. “İhracat artıyor” şeklinde güzel açıklamalar yapıyor ama kimse doludizgin artan ithalat konusunda açıklama yapmıyor.

Uygulanan politikanın ekonomik etki analizleri yapılmadığı için de, “ithalat hala artıyor demek ki daha fazla vergi koymalıyız” deniyor. Dün “ABD Türkiye’den örnek almalı” diye esprili başlık atmıştım. Aslında demek istediğim “Türkiye’ye bakıp ders almalı” idi. Yanlış anlayanlar oldu. Bunu da eğlenerek seyrediyorum açıkçası.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara