Bize yeni bir hikaye lazım…

Şimdi dün neler olduğunu sıralayalım ve olan bitenden bir anlam çıkarmaya çalışalım:

  • ABD ve Türkiye, Suriye’deki PYD unsurlarının bazı bölgelerden çıkarılması konusunda uzlaştı
  • Trump Dış İşleri bakanı Tillerson ve Müsteşarını görevden aldığını twitter mesajıyla duyurdu
  • Euro/Dolar Paritesi bu gelişme sebebiyle yükseldi
  • Türkiye’de hem Euro/TL hem de Dolar/TL yükseldi. Döviz Sepeti rekor kırdı.
  • Hazine 2.7 Milyar TL civarında 5 yıllık borçlandı. Faiz % 13’ün üzerinde oldu.
  • Gösterge Tahvilin faizi % 13.75’e yükseldi.

Birbirinden bağımsız gibi gözüken bu gelişmeleri bir de şöyle değerlendirelim: ABD ve Türkiye’nin PYD unsurlarını bölgeden uzaklaştırma konusunda uzlaşmaya varmalarından hemen sonra Dış İşleri Bakanı ve Müsteşarının görevden alınması, olumsuz yorumlara yol açtı. Bu gelişmenin hem Doların küresel seyrinde hem de Türkiye’de farklı etkileri oldu.

Euro ABD Doları karşısında değer kazanırken, Türkiye’de TL karşısında bir rekora imza attı. Ancak, Euro/TL yükselirken bu sefer DolarTL’yi de peşinden sürükledi. Döviz Sepeti ise daha önce gördüğü zirveyi geçmişe ait bir anı haline getirdi. Döviz talebinin sıcaklığını ortaya koyan bu durum, yatırımcıları tedirgin etti diyebiliriz.

“İnşaat ve emek yoğun sektörler kimseye heyecan vermiyor artık…”

Bu esnada Hazine sessiz sedasız borçlandı. Toplamda 2.7 Milyar TL için 5 yıllık tahvil satışı yaptı. Yıllık faiz de birleşik olarak % 13’ün üzerinde gerçekleşti. Bu durum önümüzdeki 5 yılda, hazinenin yüksek faiz ödemeye devam edeceğini gösteriyor. Tabii, bir yıl sonra faiz seviyesinin bunun çok üzerinde olacağını tahmin ettiğimi belirtmeliyim.

Gösterge tahvilin faizindeki yükseliş de hayra alamet değil. Bu durum tedirginliğin açık bir göstergesi. Şunu kabul etmek lazım ki, ekonominin kırılganlıkları artık daha fazla göze batar hale geldi. Cesurca ve yüksek sesle söylenen cümleler fazla bir karşılık bulmuyor.

Son iki yıldır “Türkiye’nin yeni bir hikayeyi yazıp anlatıyor olması lazım” diyorum. Ancak anlatılan hikayeler, inşaat ve emek yoğun sektörler ile ilgili hikayeler. Bunlar kimseyi heyecanlandırmıyor. Risk iştahının dalgalandığı bir dönemden, sert rüzgarların eseceği bir başka döneme doğru yaklaşırken ben demin bahsettiğim talebi tekrarlayacağım. “Bize yeni hikaye lazım”

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara