Bundan sonra ne olacak….

Seçim sonuçlarının beklenen tarafı da vardı, beklenmeyen tarafı da.

MHP’nin aldığı oy, herkes için sürpriz oldu. Rekor katılımla tamamlanan seçimlerin bir başka ayrıntısı da İYİ Parti’nin ana muhalefet partisi olan CHP’den almış olması ihtimaliydi. En azından oy oranları bunu işaret ediyor. Diğer taraftan HDP’nin barajı geçerek TBMM’ye milletvekili göndermesi de bir başka gelişmeydi.

Muharrem İnce’nin performansı alkışlanacak bir seviyeydi. Mutlaka CHP’nin bu seçimden sonra ciddi bir değişiklik olacağı aşikar. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir kere daha galip gelmesi ise sadece Türkiye’de değil, Dünya’da da Siyasi Tarihe geçecek bir başarı olarak değerlendirilmeli. Bunlar önemli ayrıntılardı.

“Ne yazdığımı hatırlatayım…”

Şimdi bundan sonra ne olacağına dair konuşalım. Hatırlarsanız 18 Haziran’da sizlerle bazı senaryolar paylaşmıştım. Öncelikli olarak ele aldığım birinci senaryoyu hatırlatayım:

“Birinci senaryoda, Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan ilk turda seçiliyor ve Parlamento aritmetiği Cumhur İttifakı lehine oluşuyor. Bu durumda yabancı yatırımcıların gergin bir bekleyişe geçecekleri ancak, bir süre sonra Ankara’dan itidalli açıklamalar gelip, OHAL de kaldırılınca işlerin rayına gireceği söyleniyor. Sonuçta seçimle işbaşına gelen bir idare meşrudur. Bu meşruiyete önünde sonunda herkes saygı gösterecektir. Dolar/TL 4.20-4.50 bandına oturabilir. Faizlerde ise orta vadede düşüş beklenebilir. Yalnız, ekonomiyle alakalı ters açıklamaların gelmesi piyasaları uzun süre tamir olmayacak şekilde bozabilir. O zaman da bugünkünden bile daha zorlu şartların içine girebiliriz..”

Demek ki dikkat edilecek konu şu: Bundan sonra söylemlere dikkat etmek lazım. Dış Politikada akılları karıştırmayan bir çizgi tutturmak ve güven vermek gerekiyor. Bundan başka Para ve Sermaye Piyasalarının oyuncularını endişeye sevk etmeyecek söylemler gerekiyor. Herşey uluslararası standartlarda olmalı ve serbestleştirme eğilimi hakim olmalı.

Bu arada Anayasa Değişikliği için Meclis’te geniş tabanlı mutabakat gereceğini de söylemem gerekiyor.

Şimdilik burada tamamlıyorum ve sizleri gün boyu yapılacak renkli yorumlarla baş başa bırakıyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara