Büyük gün geldi çattı…

Aslında büyük gün falan değil. Sadece yorumlar sebebiyle bu duruma geldik. TCMB faizi mecburen düşürecek. 100 puandan az 200 puandan fazla yaparsa sürpriz olur. Haydi oldu diyelim. Yine de döviz piyasasında fazla bir hareket beklenmemeli.

ABD yaptırım uygulamaya kalktığında bile 5.90’ların üzerinden dönen Dolar/TL’nin, faizler düştü diye çoşmasını beklemek ne derece doğru bir yaklaşım olur siz söyleyin. Diplomaside kıyamet koptuğu anlarda bile kurlarda endişe yaratacak bir sıçrama olmadı. Çünkü yatırımcılar geçen yıldan beri oldukça yüksek seviyelerden aldıkları dolarları satmak için tetikte bekliyorlar. Dolar almak isteyenlerin de elinde yeterince likidite yok. Ancak ve ancak büyük bir panik çıkması gerekiyor ki kurlarda bir sıçrama oldu. Bunu temenni etmek akıl sağlığı açısında doğru olmayacağı gibi, şu an için panik yağacak bir sebep de yok. Dolayısıyla gündemin diğer maddelerine bakalım:

ABD ile 13 maddelik bir ateşkes metni imzaladıktan sonra, Rusya Federasyonu ile de 10 maddelik bir mutabakat metni imzaladık. Açıkçası Türkiye tavırlı durduğu zaman diplomaside ciddi zaferler elde ediyor diyebilirim.

120 saatlik ateşkes süresinin sonunda doğru Rusya ile imzalanan mutabakat metni, bölgedeki terör unsurlarının güvenli hattın dışına atılması için bir başka süre uzatımını ortaya koydu. Sonuç olarak hem Trump hem de Putin’e diplomatik bir hediye verilirken, Türkiye de istediklerinin daha fazlasını almış oldu. Rusya’nın Türkiye ile mutabık kalması İran Yönetimini de susturdu diyebilirim.

“Bu kadar satış baskısı varken döviz zor yükselir..

Diğer taraftan Brexit konusunda yine bir belirsizlik oluştu. Parlamento, Başbakan Johnson’un AB ile mutabık kaldığı planı beğenmedi. AB’den hızlı çıkış oylamasını iktidar kanadı kaybedince, bu sefer Johnson çok meraklı olduğu anlaşmasız Brexit kartını masaya koydu. Anlaşılan şu ki, neredeyse Parlamento’nun tekrar bir referandum kararı almasına fırsat verecek yeni bir süre uzatımı için ortam oluşturuluyor. AB Liderlerinin en başından beri Brexit fikrinden hoşlanmadıkları ve Birleşik Krallık vatandaşlarının yanlış bilgilerle dolu bir propagandaya maruz kaldıklarını gördüklerini tahmin ediyorum. ABD ve Rusya’nın ayrı ayrı çalıştıkları bu sonucu değiştirmek için AB’nin mutlaka siyasi bir hamle yapması gerekiyor. Parçalanan bir AB’nin ne Avrupa’ya ne de Dünyaya bir faydası yok.

Tüm bunlar olup biterken dün 5.80 seviyesinde güne başlayan Dolar/TL’nin akşama doğru 5.70’lere geldi. Her zaman söylediğim gibi Türkiye’de döviz kurlarının yönünü siyaset, ana trendini ekonominin parametreleri belirler. Dolayısıyla sevindici haberler de gelse, belli bir seviyenin altına inmekte zorlanıyor. Ancak, Dolar/TL 5.90’ın üzerine çıktığı zaman da zorlanıyor. Yukarıda belirttiğim gibi, üzerinde hala satış baskısı var.

Sonuç olarak Merkez Bankası’nın sürpriz ya da şok bir karar almasını beklemiyorum. Ne çok sevinecek ne de panik olacak bir durum yok.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara