Büyümenin faturası…

Haftayı acı-tatlı tecrübelerle bitiyoruz. Geçen hafta Merkez Bankası’nın aldığı tartışmalı kararın ardından, seçim öncesi Dolaylı Vergilerde İndirim, emeklililere ikramiyeler, S&P’nin Türkiye’nin notunu kırması, enflasyonun beklenenden yüksek çıkması, Dolar/TL’deki rekor seviyeler ve nihayetinde gösterge tahvildeki sert yükseliş. Bunların hepsi bir hafta içinde oldu.

Söylenecek fazla şey yok. İstanbul içinde bir noktadan diğerine seyahat ederken, döviz kurlarındaki ciddi dalgalanmayı da takip etmeye çalıştım. Öğlen saatlerinde bir konferans için sahne aldığımda “ne olacak bu TL’nin hali” diye sordu. Ben de “herşey çok güzel olacak” dedim. Espri yapmadım aslında.

1994 ve 2001 yıllarındaki devalüasyonlardan sonra, bu yaşadığımız yükselişler önemli değil. Ayrıca kimse devalüasyon sebebiyle batmamış. Ancak, firmaların “zarar finansmanı” sebebiyle battığını da gördük. Yani, cirosundan daha büyük krediyi yüzdürmeye çalışırken, geçmiş dönem zararlarını da finanse etmeye çalışarak, “bir bakarsın şansım döner” diye bekleyip, sonra da tarihe karışan birçok firma var.

“Kurları mı, Faizler mi önemli ?…”

Dün telefonda konuştuğum hatırı sayılır tecrübeye sahip bir ekonomistle durumu ele alırken, aynı görüşte olduğumuzu gördük: Döviz Kurları önünde sonunda düşer ama faizler yükselmeye başladı mı, düşürmek kolay olmaz. Hele ki zararını finanse etmeye çalışanlar için faizlerin yükselişi kabus gibi bir durum. Yeni yatırım yapmak isteyenler için faiz oranları tek parametre değil ancak suni teneffüsle firmalarını yaşatmaya çalışanlar için durum farklı.

Özetle, “makro ihtiyati tedbir” olarak bahsedilenlerin gelinen noktada etkili olup olmadıklarını tasarruflarınıza bırakıyorum. Cari Açık, Dış Ticaret Açığı, Bütçe Açığı, Döviz Kurları, Faizler ve Enflasyon ile ilgili durum karşısında “ama büyümede rekor kırıyoruz” demek tatmin edici olmuyor. Çünkü büyümeyi ne pahasına sağladığımız ortada.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara