Çalışanın talihi olur…

Belki de biraz gecikmeli gelen doğru hamlelerden sonra piyasaların sakinleştiğini görüyoruz. Özellikle BDDK “sıra dışı düşünmek” adına önemli adımlar attı. Ne demek istediğimi anlatayım.

Dün akşam saatlerinde yayınlanan tebliğ ile kredi yeniden yapılandırmalarına yeni standartlar getirildi. Böylece, yeniden yapılandırma gereği duyulacak firmalar ayrıştığı gibi Grup 2 adı verilen “problemli olmaya aday” kredilerle ilgili bir ferahlama getirilmiş oldu.

Bankaların üzerinden önemli bir yük alan bu karardan hemen sonra Dolar/TL’deki gevşeme belirgin hale geldi diyebilirim. Hatta, borçlanma kağıtlarındaki faizlerin yükselmesi sebebiyle oluşan yeniden değerleme zararlarının özsermaye üzerindeki etkisi son tebliğle ortadan kalktı.Herkes “acaba rahiple ilgili bir karar mı alındı ?” diye sorarken, döviz kurlarının gerilemesindeki sebep, söz konusu tebliğ oldu diyebilirim. Zaten mahkemenin kararı beklentilerin tersine oldu.

Bundan başka kaldıraçlı işlemlerin teminatlarına da düzenleme getirildi. Dolayısıyla TL ‘de işlem yapmak eskisine göre epeyce zorlaştırıldı.

Atılan bu adımlar “bilinenin dışında düşünmek” çerçevesinde ele alınması gereken bazı kararları içeriyor. Mutlaka yurt dışından bu kararlarla ilgili endişeler seslendirilecektir ama normal zamanlar yaşamıyoruz. “Zor zamanlarda zor kararlar” diye bir deyim vardır. Elbette, bu uygulamalar içinde bulunduğumuz şartların normale dönmesiyle beraber eski haline getirilecektir.

Diğer taraftan ABD hükümeti rahibin serbest bırakılmamasından dolayı hayal kırıklığı yaşadıklarını ifade eden bir açıklama yaptı. Ancak bunun Dolar/TL üzerinde bir etkisi olmadı. Demek ki kamunun etkin şekilde ortaya çıkması ve özel sektörün de destek vermesi, Türkiye’nin karşısında hangi güç olursa olsun, başını dik tutmaya yetiyor.

“Acaba Euro rezerv para haline gelir mi ?”

Aslında, Türkiye’nin uzun zamandır dargın olduğu AB ile tekrar yakınlaşmaya başladığını gösteren hamle tutuklu Yunan Askerlerinin serbest bırakılmasıydı. Almanya’nın da Türkiye’ye destek çıktığı gözlerden kaçmıyor. Bundan sonraki hamle Türkiye’nin rezerv para olarak Doları değil Euro’yu dikkate alması ve buna göre bir düzenleme getirmesi olabilir. Kulağıma bu şekilde öneriler yapıldığına dair haberler geliyor.

Amerikan Mallarına yapılan boykot çağrısının ne kadar karşılık bulacağını bilmiyorum ancak ABD Hükümetinin bu kampanyanın resmileşmesi durumunda başka yaptırımlar uygulayabileceğini tahmin ediyorum.

Dolayısıyla bayram öncesinde iki ülke arasındaki gerginliğin yeni bir boyut kazanıp kazanmayacağına dikkatle bakmak lazım.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara