Çanakkale Kahramanlarını unutmayalım…

Haftaya başlarken, dün bir kere daha andığımız Çanakkale Kahramanlarının aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Bu muhteşem zaferin kahramanlarından Mustafa Kemal ATATÜRK’ün sadece şehit düşen Türk Askeri için değil, ANZAC askerleri için de söylediği şu sözlerini de unutmayalım:

“Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır.”

Atatürk’ün bu sözlerine, yabancı ülkelerdeki gözü yaşlı anne ve babaların mektuplar yazarak teşekkür etmiş olduğunu da hatırlatalım. “Ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe, savaş bir cinayettir” sözünün sahibi olan bir Liderin başka bir yaklaşıma sahip olması zaten imkansız. O zaman “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” diyerek ve Atatürk’ü kendi sözleriyle anarak bir kez daha saygılarımızı sunalım.

“Afrin ve Piyasalar….”

Dün Afrin’in Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kontrol altına alınmış olması da oldukça önemli bir gelişme olarak tarihe geçecek. ABD’nin göz yummasıyla, hatta bazen de yardımıyla Türkiye’nin sınırında büyüyen terör tehlikesini bertaraf etmek için atılan ilk adım başarılı oldu.

Bu gelişmeler devam ederken, haftaya piyasalar gerginlikle başlıyor. Döviz Kurları ve Faizlerin adım adım yükselmesi yatırımcıları tedirgin ediyor. Sepet Kur daha önce gördüğü rekor seviyeleri aştığı için, bundan sonra ne olacağı merak ediliyor.

Yaklaşan G-20 ve AB Zirveleri öncesinde bu hafta açıklanacak çok önemli bir veri yok. ABD’deki konut datasını göz ucuyla da olsa takip etmemiz gerekiyor. Türkiye’de de kapasite kullanım oranları açıklanacak.

Geçen haftanın ilk yarısından sonra piyasaları daha yakından takip etmek gerektiğini ve yatırım için acele etmeden karar vermenin öneminin altını çizmiştim. Tekrar hatırlatmak isterim.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara