Çarşamba Akşamı Ne Konuşacağız ?…

Her çarşamba akşamı Altınbaş Üniversitesi’nin Gayrettepe Kampüsünde buluşuyoruz. yarın akşam Mahfi Eğilmez ve Işın Çelebi Hocalarla bendeniz 2018’in analizini yapıp 2019 beklentilerini tartışacağız. Herkes açık, kayıt yaptırmaya gerek yok.

Aslında her çarşamba bir etkinliğimiz var. Mesela bu ayın ilk çarşambası Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanımız Bünyamin Özgültekin Hoca yine Altınbaş’ın Hocalarından Bedri Baykam’ı ağırladı. Tadına doyulmaz bir sanat sohbeti dinledik. Sanatın nerden nereye geldiğini her iki sanatçıdan dinlerken, zamanın nasıl geçtiğini anlamadık.

İkinci çarşamba ise Hukuk Fakültesi Dekanımız İsmail Kayar “konkordato” paneli düzenledi ve konunun uzmanlarını başarıyla ağırladı. Aklımdaki birçok soruya cevap buldum ve bazı soruların da hala cevabı olmadığını gördüm. İki oturumlu panelde yine vaktin nasıl geçtiğini anlamadık.

Geçen hafta ise hem Altınbaş Üniversitesi’nin Rektörü hem de Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Çağrı Erhan ve Altınbaş Üniversitesi’nin öğretim üyeleri Prof. Dr. Ahmet Kasım Han ile Dr. Eray Güçlüer “Türk-Amerikan İlişkileri” parantezinde dünden bugüne ve geleceğe doğru bir ufuk turu yaptılar. Diğer Üniversitelerden katılımlarla birlikte oldukça ilgi gören panelde konuşmacılar çok fazla sayıda soruyu sabırla cevapladılar. Keyifli bir buluşma oldu.

“Gerçekleri öğrenmek ve konuşmak isteyenler mutlaka gelsinler…”

Yarın ise “çok satanlar ” arasındaki kitaplarıyla Türk İktisat hayatına damga vuran Mahfi Eğilmez Hoca ile, hem Türkiye Ekonomisine hem de Türk Siyasi Hayatına büyük katkı vermiş ve vermekte olan Işın Çelebi Hoca ile beraber görüşlerimizi paylaşıp, katılımcıların sorularını cevaplayacağız. Baştan belirttiğim gibi herkese açık olan bu söyleşide 2019 yılı beklentileri üzerinde sağlıklı bir tartışma yapacağımızı düşünüyorum. Mahfi Hoca Hazine Müsteşarlığı yapmış, ilkeli duruşuyla dikkati çeken bir akademisyen. Işın Hoca ise Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı yapmış, uluslararası kuruluşlarda görev almış rasyonel yaklaşımlarıyla dikkat çeken bir akademisyen.

Beni biliyorsunuz. Ben ekonomin felsefesini ve diğer bilimlerle olan bağını önemseyen, insan ilişkilerinin, eğitimin ve ahlakın piyasa davranışlarında önemli rolü olduğunu düşünen, davranışsal iktisat tarafında kalan bir akademisyenim. Özel Sektördeki görevlerimde de benzer yaklaşımlarla hareket etmeyi tercih etmiş biriyim.

Yarın akşam Altınbaş Üniversitesi Gayrettepe Kampüsünde 19:00’dan itibaren dördüncüsü başlayacak olan “Çarşamba Buluşmaları”na arzu eden herkes katılabilir. Kapımız gerçekleri öğrenmek ve konuşmak isteyen herkese açık. İsterseniz 30 dakika erken gelip bir çayımızı da içebilirsiniz. Bekliyoruz Dostlar.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara