Çok şükür ki TCMB Bankası faiz artırmamış..

İsterseniz normal zamanda konuşabileceklerimizle başlayalım:

  1. Enflasyon oranı beklendiği kadar yüksek gelmeyebilir
  2. Fed faizleri değiştirmedi
  3. Güven Endekslerinde iyileşme var

Tabii tüm bunlar “ceteris paribus” yani tüm değişkenler sabit olmak kaydıyla gayet güzel gelişmeler. Gelgelelim akşam saatlerinde ABD ve Türkiye arasında ipler gerilmeye başlayınca, yukarıda bahsettiklerimin bir önemi kalmadı.

Önce Türkiye’deki Adalet ve İç İşleri Bakanları ABD tarafından yaptırıma uğradı, ardından da Türkiye ABD’ye karşı yaptırım listesi hazırlamaya başladı. Dolayısıyla piyasalar bundan başka hiçbir konuyu dikkate almadı.

Açıkçası, Dolar/TL’nin ilk saatlerde 5.00 üzerine çıkmaması benim için önemli bir sinyal oldu. Demek ki, insanlar “herhalde bu deli süreç sona erer” şeklinde bir beklenti içinde.

Diğer taraftan, Merkez Bankası’nın faizleri yükseltmemiş olmasına o sırada müteşekkir oldum. Şöyle ki, eğer artırmış olsaydı şimdi hem Dolar hem de faizler yükselmiş olacaktı. Faiz yükseltme kararı hiç bir işe yaramayacaktı.

“Tepkisel değil Proaktif olalım..”

Rahip kararı sonrasına “10 tane rahip olsa Merkez Bankası’na gerek kalmazdı” diye açıklama yapanların, kendilerini küçük düşürmeleri bir yana, meselenin ekonomik olmaktan çok diplomatik olduğunu anlamamış olmaları çok ama çok düşündürücü. Ne demek istediğimi merak edenler dünkü yazıma bir göz atabilirler.

Özetle, eğer Cuma günü Singapur’da ABD ve Türkiye Dış İşleri Bakanları’nın başlattığı bir uzlaşma zemini ortaya çıkmazsa, işle çıkmaza girebilir. Bunu baştan söyleyeyim. Sonrasında ne olursa, hiç şaşırmamak lazım.

24 Haziran Seçimlerinden önce Diplomasinin başına sakin ses tonuyla konuşan, tavırlı ve soğukkanlı bir kişinin gelmesi konusunda üst üste yazılar yazmıştım. Tepkisel değil proaktif bir yaklaşım gerekiyor bizlere.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara