Corona Virüsü ile ilgili gelişmeler endişe verici…

Olmayacak oldu. Dünyanın en büyük GSM fuarı MWC Barselona Corona Virüsü sebebiyle ertelendi. Dolayısıyla 23-26 Şubat Barselona ziyaretimi ben de iptal etmek zorunda kaldım. Yapacak bir şey yok. Şimdi işin farklı boyutlarına bir bakalım.

Yeni Corona Virüsü ortaya çıkana kadar 2020 beklentileri konusunda olumsuz yorum yapanların sayısı yok denecek kadar azdı. Önceki akşam yabancı haber kanallarına göz atarken bir başlık gözüme çarptı:

“Corona virüsü ölü sayısında SARS’ı geçti.”

Habere dikkat kesilince, ölü sayısının 1150 civarına ulaştığı ve giderek yayılmakta olduğuna dair ayrıntıları yakaladım. Şöyle ki, 7 Şubat Salı günü elde edilen son verilere göre 31510 kişi şu an bu virüse yakalanmış durumdaydı, dün bu rakam 41.000’i aştı. Kurtarılan ve tedavi edilen kişi sayısı 4.099 olarak belirtiliyor. Herhangi bir tedavisi olmayan bu virüsü bağışıklık sistemi güçlü olan ve genç kişiler yenebiliyor.

Uçuşlarını 9 şubat itibarıyla başlatan Havayolu Şirketleriyle alakalı tartışmalar alevlenirken, IATA Başkanı şöyle bir açıklama yaptı: “Virüsün uçakta yayılması, sokakta yayılmasından daha düşük ihtimal”. Açıkçası merak ettim sonuna kadar dinledim ama tatmin edici bir bilgiye rastlamadım.

Aynı zamanda Lufhansa’nın da CEO’su olan IATA Başkanı şirketlerin daha fazla zarar görmemesi için itidalli açıklamalar yapayım derken gerçekçilikten uzaklaştı diyebilirim. Bu arada, THY Çin seferlerini Şubat Ayı sonuna kadar dondurdu. Air France ise 15 Şubat’ta tekrar bir durum değerlendirmesi yapacak.

Diğer taraftan Kruvaziyer şirketleri de virüs sebebiyle zor duruma düşmüş gözüküyor. Uzak Doğu’daki tatilcilerden ciddi kazanç sağlayan firmaların virüs haberleriyle beraber doluluk oranları dipleri görüyor diyebilirim. İtalya’da bir geminin yolcularda virüse rastlandığı için geçen hafta tamamen karantinaya alındığını da bu haberlere ilave edelim. Yaklaşık 6000 yolcu muayeneden geçirildi. Ancak virüse rastlanmadı. Ancak, bu panik bile sektörün zor duruma düşmesine yetti diyebilirim.

Özetle, yıl başında dünyanın büyüme hızı ve küresel ticaret ile ilgili olumlu yorumlar yaparken, bugünlerde Corona Virüsü ile ilgili ortaya çıkan bilinmezlik soru işaretleri yaratıyor diyebilirim. Uluslararası kuruluşların raporları, Çin’de meydana gelen bu olaydan pozitif olarak etkilenecek tek ülkenin Türkiye olduğunu söylüyor. Büyüme oranına 0.5 civarında bir katkı vereceğini söyleyen uzmanlar var.

Elbette, insan ölümlerinden dolayı ekonomik sebeplenme beklemek doğru bir davranış değil. Açıkçası, bu raporlara mesafeli de yaklaştığımı ifade etmek istiyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara