Çözüm ihracat diye diye geçti seneler…

Geçen hafta oldukça yoğun bir konferans trafiğim oldu. Salı günü Muğla, Çarşamba Adana, Perşembe İzmir, Cuma Mersin ve hafta sonu da Türk-Amerikan ilişkilerinin geleceği için Kartepe’de bir çalıştaya katıldım. Bu sayede iş dünyası ve kanaat liderleriyle temas etme imkanım oldu.

Perşembe günü açıklanan İhracat rakamları moralimizi düzeltti diyebilirim. İthalat rakamlarında büyük ihtimalle sert bir düşüş daha olacak. Ancak şunu da unutmayalım, kış aylarına girerken enerji ithalatında mutlaka artış olacaktır. Dolayısıyla büyüme yavaşlarken ithalat faturasının artması ihtimali var. Sonuçta Türkiye’nin elektrik üretiminin % 40-45 civarında doğal gazdan sağlandığını da bildiğimize göre, yüksek katma değerli ihracat yaparak kabaran ithalat faturasını kapatmaktan başka çare yok.

Geçen hafta Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’nin 2018 ve 2019 yıllarına ilişkin büyüme tahminlerini düşürdüğünü açıkladı. Buna göre , Türkiye’nin 2018 büyüme tahminini % 4.4’ten % 3.6’ya indirdi. Buraya kadar sıkıntı yok. Ancak, 2019 yılı için tahminini % 4.2’den % 1’e düşürmesi ciddi bir öngörü.

“Zor günlerin acısını ihracat azaltacak…”

EBRD açıklamasında “aşırı ısınmış” Türkiye ekonomisinin 2018’in ikinci yarısında sert bir yavaşlamaya girdiğini söylüyor. Ayrıca kısa vadeli dış finansman ihtiyacının Milli Gelirin % 25’inden fazla olmasına da dikkat çekiyor.

İlginçtir büyüme yavaşlarken ihracatın katkısının da sürekli artacağının altını çiziyor EBRD. Elbette bazı parametrelerin değerlendirilmesinde aşırı dozda olumsuzluk olsa da, ihracatın katkısından bahsedilmesi sevindirici. Ancak, tüketim ve yatırımların yavaşlaması sebebiyle ihracatın katkısının gözle görülür şekilde artacağını da belirtmem gerekiyor.

Özetle, önümüzdeki zor günlerde bizi ihracat ayakta tutacak. Her noktadan ihracata destek vermek, ihracata özendirmek ve ihracatın finansmanı konusunda yenilikler yapmak gerekiyor.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara