Çözümü güçlü kılan kararlılıktır..

Geçen hafta birkaç işadamı yolda beni çevirmiş ve “ekonomi nereye gidiyor” diye sormuşlardı. Ben de onlara “ekonomiyi boş verin, sizin B Planınız var mı ?” diye sormuştum. Baktım ki “vatan, devlet” gibi kendilerinin de çok inanmadığı cevaplar veriyorlar, şunu eklemiştim.
“Ülke dediğimiz, şirketlerimiz, kurumlarımız ve nihayetinde bizlerde oluşur. Her birey ya da kurum konjonktür terse döndüğünde kendini idare edecek bir plana sahip olmalıdır. Ülkeyi milleti oluşturan her kişi ya da grup öncelikle kendini kurtaracak kadar basiretli olmalı ki, ülkeyi kurtarsın. Kendini kurtaramayan ülkeyi de kurtaramaz.”

Pazartesi sabahı TRTHABER’de aynı sözleri sarf ettim. Hepimiz var gücümüzle yaklaşan fırtınaya göre plan yapmalıyız ki, bütün olarak fazla zarar görmeyelim. Anlaşılan konunun diplomatik tarafından bahsettikçe kızanlar sinirlenenler oluyor. Ancak, ekonomik modelin 21. yüzyıl gerçekleriyle uyumlu olmaması sebebiyle ortaya çıkan kırılganlığı bazı güçlerin ne kadar vahşice kullandığını da gördük.

Pazartesi öğlen saatlerinde bir meslek kuruluşunun toplantısında “fırsat ayağımıza geldi” dedim. Çünkü döviz geliri olmayan firmaların son çıkan kanundan önce aldıkları döviz kredilerini TL’ye çevirerek, gelecekte yaşayacağımız daha büyük bir darboğazı aşma şansımız var. Bunu da hazinenin çıkaracağı “süper bonolarla” yapabiliriz. Yatırımcı hem elindeki Dövizi bozar, hem de toplanan kaynak Bankalar kanalıyla reel sektöre aktarılır. Döviz kazandırıcı faaliyet yapan firmaları önceliğe alarak bu darboğazdan kurtulabiliriz.

“ABD’yi izlemeye devam ediyoruz”

Bunun için Hazine, Merkez Bankası, BDDK ve TBB’nin bir araya gelmesi ardından da TİM, TOBB gibi meslek kuruluşlarının desteğini alarak sistemi kurması gerekiyor. Mesleki Kurumların elindeki milyarları bulan mevduatın süper bonoların arz edilmesi esnasında devreye girmesi başarıyı artıracaktır. Kriterler ve mekanizmanın belirlenmesi çabucak yapılabilir. Hem Bankaları hem Firmaları hem de Kamuyu rahatlatacak bir sistem ortaya çıkarılabilir. Dün BDDK’nın yeniden yapılandırmalarla ilgili çıkardığı tebliğ, “alışılanın dışında” kararları içeriyordu ve oldukça isabetliydi. Demek ki kararlılık gerektiği zaman, düzenleyici otoriteler güçlerini rahatlıkla gösterebiliyorlar.

Son olarak hafta başında sosyal medyada patrona, çalışana, vatandaşa ve devlete özel uyarılarımı paylaşıyorum.

Patronlara öneriler: Kimseye kefil olma, gerekli değilse borcunu yapılandırma eski faiz daha düşüktü unutma, ihracata ağırlık ver, tahsil edemeyeceğini düşünüyorsan satma, lüks yaşamayı bırak, kaynaklar hepimizin unutma..

Profesyonellere öneriler: Yönetim Kuruluna sormadan stratejik iş yapma, kritik kararların sorumluluğunu paylaştır, zaman kavga zamanı değil firmanın içinde barışı oluştur, eğitimi sakın aksatma, patron memnun olsa bile sen memnun olma, dikkatli ol, fedakarlık isterken önce kendinden başla…

Vatandaşa öneriler: eğitimi sakın aksatma, harcamalarını kağıda yaz önüne koy, öncelik tespitlerini doğru yap, evdekilerin taleplerine karşı soğukkanlı ol, önüne çıkan fırsatları kaçırma…

Devlete öneriler: Harcamaları önceliklendir, lüksten uzak dur, fedakarlığa önce kendinden başla, TL kullanımı için insanları mecbur etme, ama teşvik edecek önlemleri al.

Önemli Not: ABD Mallarına boykot kararının ne kadar karşılık bulacağı ve ev hapsinde olan rahip ile ilgili ABD’nin daha ne gibi tepkiler vereceğini Bayrama kadar takip etmeye devam edelim. Her an sürprizler olabilir.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara