Dayanamadım, bir daha yazıyorum…

Doğrudan konuya giriyorum. Vakit daralıyor.

Hazinenin mutlaka bir yılda kısa vadeli borçlanma senetleriyle yatırımcıları döviz bozmaya ikna edecek bir strateji uygulaması gerekiyor. Eğer Varlık Fonu devrede olsaydı, bu operasyonu yapmak daha kolay olurdu. Yine de elimizde milyarlarca liralık mevduata sahip sivil toplum kuruluşları var. Eğer bu kaynakların bir kısmı seferber edilirse, itfa gününde sıkıntı olmadan tahvillerin vadesini uzatmak mümkün olabilir. Böylece bankaların sendikasyon kredilerinde bir sıkıntı oluşursa elimizde bir B Planı olur.

Bazıları “bankaların sendikasyon kredilerinde sorun olacağını düşünmüyoruz” diyor. Ben de eskiden faizi ödeyip tekrar açılan sendikasyon kredilerinde bugün bir kısım ödeme talep edilebileceğini ve uluslararası finans kuruluşlarının Türk Bankalarına aktardıkları kaynakları azaltabileceklerini söylüyorum . “Her şartta mutlaka kaynak ayrılması iyi olur” diye ilave ediyorum.

“Eylem ve Söylemde koordinasyon gerekiyor”

Ayrıca, İhracata dönük kredilerle ilgili esneklik sağlanması gerektiğinin altını çizerken, Ankara’ya TBB tarafından sunulmuş olan “Ankara Yaklaşımı’nın” mutlaka uygulamaya geçmesi gerektiğini belirtiyorum. Ankara tarafından fazla sempatiyle bakılmasa da, hem bankalar hem de kredi alanlar için bir rahatlama yaratacağı kuşkusuz.

Bireysel Kredilerde de benzer şekilde bir yapılandırmanın gerekli olduğunu, bu uygulamanın daha önce yapıldığını ve başarılı sonuçlar verdiğinin altını çiziyorum. TCMB, BDDK ve TBB bir araya gelerek bu projeyi hayata geçirebilir.

Merkez Bankasının ve Ekonomi Yönetiminin söylemler arasında farklılıklar olduğunu, bunun da beklentilerin yönetilmesinde sıkıntılar yarattığını görüyorum . Mutlaka söylem birliği gerekiyor. Tam olarak koordine edilmeden yapılan açıklamalar sebebiyle vatandaşın tepki gösterdiğini, bu tip kararlar açıklanmadan önce mutlaka Cumhurbaşkanlığı ile eşgüdüm içinde olunması gerektiği gözüküyor.

Moody’s tarafından ciddi sayıda Türk Bankası’nın kredi notu kırılınca, yaptığım uyarıların önemi daha fazla elle tutulur hale geldi.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara