Demir Çelik Sektöründen Yeni Bir Halka Arz..

İşini derli toplu yapan ihracatçı şirketleri yakından takip ediyorum. Ayrıca sahip oldukları değerleri vatandaşlarla paylaşmalarını da takdir ediyorum. Her zaman söylediğim gibi borsalar para ve sermaye piyasaları tarafından yaratılmış en sosyal demokrat kurumlardır. Çünkü bir şirketin kapısını çalıp “ben ortak olmak istiyorum” deseniz sizi ciddiye almazlar ama, borsadan hisse alarak bunu başarabilir ve hikayesine ortak olabilirsiniz.

Geçenlerde yöneticileri ile sohbet etme imkanı bulduğum Kocaer Çelik de böyle bir şirket. Çünkü uluslararası çapta iş yapıyor. Gençliğimden beri ciddiyetle yaptığım birçok işi uluslararası çapta yapamayacağımı anladığım zaman bırakmıştım, ondan söylüyorum. Müzik ve birçok iştigali sayabilirim. Bu sebeple şuna sevindim: 30 yıldır yurt dışında varlık sürdüren firma, rahmetli annemle beraber uzun süre yaşadığım ve tanıdığım Birleşik Krallık’ta da faaliyet gösteriyor. “Hocam 60 değişik kalitede 12.000 değişik ürün üretiyoruz, enerji nakil hattı, güneş enerjisi alt yapısı, yapısal çelik, ulaşım, madencilik, tünel, gemi inşa, tarım, makine imalat ve savunma sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren müşterilere veriyoruz” dediler. Tam 6 kıtada 140 ülkeye ihracatları var. Şimdi de halka arza gidiyorlar.

Kocaer Çelik 1,285 Milyar liralık bir halka arz yapacak. Böylelikle ek satış hariç halka açıklık %20 civarında olacak. “Bu paranın ne kadarı şirkete girecek” diye soranlar olacaktır: Ek satış hariç halka arz büyüklüğünün % 78’inin Şirket’e girmesi beklenmekte.

“Geleceğe Miras Bırakmak İçin…”

Tabii her söylenen söze itimat etmek mümkün ama, Ronald Reagan ne demiş ? “Her zaman güven ama mutlaka kontrol et.” Dolayısıyla firmanın Türkiye’deki ve Sektördeki konumuna biz göz attım.

Kocaer İSO 500 ‘de özel sektör sıralamasında 96. durumdaymış. Bir baktım ihracat sıralamasında 62. sırada. Ege Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçı Birliğinin verilerine göre 2018-2021 yıllarında sektörün rekortmen ihracatçısı olmuş. “Nasıl olur ?” diye bakınca, üretimin % 84’ünü ihraç ettiklerini gördüm. Hatta kendi ürün grubunda Türkiye İhracatının dörtte birini gerçekleştiriyor.

Rekor kırmak elbette önemli ancak katma değer benim için daha önemli. Bu sebeple Ar-Ge ve yüksek katma değerli ürünlerin ciro içindeki payına bakıyorum. Maalesef kg değer Türk İhracatçının kanayan yarası. Firmanın katma değerli ürün hasılatını % 33’e çıkardığını söylemesi önemli. Düşünsenize 60 yılı aşan varlığıyla bunu başarmış. Hiçbir kalıcı başarı kestirme yollarla olmuyor inanın. Binden fazla çalışanıyla yeşil mutabakat, sıfır atık, dijitalleşme, sürdürülebilirlik, güneş enerjisi gibi planlarında hızla ilerlerken, önümüzdeki 5 yılın programını da yaptıklarımı söylüyor firma yetkilileri. Ayrıca kendi enerjisini üretme yolunda önemli adımlar atmışlar. Tükettiği enerjinin % 30’unu karşılayan güneş enerjisi tesisine sahipler.

“Geleceğe miras bırakacağımız projeler için halka arza gidiyoruz” dediler bana. Tebrik edip başarılar diledim. Hem beyaz yakalı hem de mavi yakalılar için yaptıkları eğitim ve bilinçlendirme faaliyetlerini anlatırken gülümseye başladım. Üçüncü nesile kadar dayanmayan firmaların yanında geleceğe miras bırakmak isteyenlerin varlığı beni umutlandırdı. “Hedef Tamamen Yeşil Enerji” demeleri de dikkatimi çekti açıkçası. Önümüzdeki dönemde yıllık 322.000 ağaç dikimine bedel bir karbon salınımının önüne geçmeyi hedefliyorlar.

Kocaer’e başarılar diliyorum. Halka arzdan sonraki yeni ortaklarına da…Marifet iltifata tabidir derler. Biz de söyleyelim dedik.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara