Deprem Sonrası Projeksiyonlar..

Geçen hafta paylaşmıştım ama tekrar etmemi isteyenler oldu. Arşivden tarayınca da bulunuyor ama insanların psikolojileri bozuk iken daha fazla zorlamaya gerek yok. Tekrar öngörüleri paylaşıyorum.

Öncelikle baz senaryomuzdaki ihtimalleri seslendirelim:

– TCMB Faiz indirebilir
– Seçimler ertelenebilir
– Farklı bölgelerde deprem ya da doğal afet beklenebilir
– Kredi Kampanyaları ve Efektif Talebi uyaran uygulamalar enflasyonu artırabilir.

“Bunların hepsi aynı anda gerçekleşirse” diye öngörüde bulunmak yerine, bazılarının gerçekleşmesi sonucunda ortaya çıkacak durumu tahmin etmeye çalışalım. Enseyi karartmaya, hele ki bu zamanda, gerek yok.

Bu yıl enflasyon en az % 50 olarak gerçekleşirken büyüme % 2 veya % 2.5 civarında gerçekleşir. İşsizlik % 12.5 üzerine çıkıp % 11.5 olarak yılı bitirebilir. Cari açığın milli gelire oranı % 5’i aşabilir. Kamu borç stokunun milli gelire oranı tekrar % 40’ın üzerine hatta % 45’lere gelebilir.

2023’ü bu şekilde geride bırakmayı başarabilirsek, 2024’te enflasyonun % 35 civarında olacağını, büyümenin % 4’ü bulacağını, işsizliğin % 10.5’e gerileyeceğini, cari açığın milli gelire oranının % 4’ün altında kalabileceğini, kamu borcunun milli gelire oranının da tekrar 2022 seviyesine yani % 38’e geri döneceğini söyleyebiliriz. Bunlar tabii ki “en iyi ihtimal” kategorisinde değerlendirilmeli.

Daha önce de belirttim, bu aralar öyle uzun uzadıya yazmak içimden gelmiyor. Sadece sizlere yardımcı olacak bazı rakamları ya da öngörüleri paylaşıyorum. Dün bir kez daha deprem kabusunu yaşadıktan sonra kimsenin uzun bir yazı okumaya razı geleceğini zaten düşünmüyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara