Diplomaside normalleşme başladı…

Türkiye’nin AB ile yakınlaşma sürecini tekrar başlatmak istediğini ortaya koyması, İsrail ile ilişkilerin düzelmeye başlaması, önce BAE sonra da Suudi Arabistan ile buzların erimesi için gösterilen çabalar, Rusya-Ukrayna meselesine itidalli yaklaşımlar bize gösteriyor ki, dış siyasette normalleşme sürecine girmekteyiz.

Esasında AB ile 15 Temmuz 2016’da Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı işlenen alçakça suça karşı Batı’nın kayıtsız kaldığı ya da tepkide geç kaldığı dönemde ilişkiler tamamen bozulmuştu. Ancak o günlerde görev yapan AB Liderleri bugün yok. ABD Başkanlığı ise iki kez değişti. Elbette “Batının Politikaları liderlere göre değişmez” diyenler olacaktır. Fakat durum böyle değil.

Sayısız arşiv araştırması ve analiz bize gösteriyor ki, Batı ya da Doğu farketmez ülkelerin siyaseti liderlerin yaklaşımlarına ve birbirleriyle iletişimine bağlı olarak gelişiyor. Bazen liderler kendi dönemleri içinde aynı meseleye farklı yaklaşımlar bile geliştirebiliyorlar. Yakın tarihte bunun birçok örneği var. Türkiye’de de bunlar görüldü ve görülüyor.

“Ezeli ve Ebedi Düşman Yok !..”

Esasında yaşadığımız bölgenin 1000 yıllık tarihi bize gösteriyor ki, ezeli veya ebedi düşman yok. Sadece tehditler ve fırsatlar var. Haçlı seferlerinden büyük savaşlara kadar birçok örnek sayabiliriz. Dolayısıyla Atatürk’ün ikazlarına dikkat vermek lazım. “Rusları kışkırtma, Arapların işine karışma, Batıya yakın dur ama emperyalist emellerine dahil olma”. Eğer bu dengeyi kurmayı başarırsak, sanıyorum ekonomik parametrelerin düzelmesine katkıda bulunacak.

NATO olağanüstü zirvesinde bu yaklaşımın sonucunu aldığımızı tahmin ediyorum. AB müzakerelerinin dondurulmuş olması sadece Türkiye’nin değil, AB tarafının da yaptığı hatalar sebebiyle oldu. Bunu da belirtmem gerekiyor.

Hazır NATO demişken: Krizin ilk günlerinde tereddüt içinde olduğu gözüken Kuzey Atlantik Paktının zirve süresince Rusya’ya karşı tutumu netleşmiş oldu. Daha fazla uçak ve silahla Ukrayna’ya destek verileceği ve teyakkuz durumunun devam edeceğinin altı çizildi. Bu açıdan bakıldığında Türkiye’nin arabulucu konumu daha net olarak ortaya çıkıyor diyebilirim. Batı ise meseleyi Putin gidene kadar sürdürme niyetinde gibi gözüküyor.

Prof. Dr. Emre ALKİN

Ara