Dış Ticarete yeni bakış gerekiyor…

Haftaya başlarken elimizde ne var bakalım:

  1. Yemin törenine doğru şekillenmesi beklenen bakanlar kurulu
  2. Döviz Kuru ve Faiz hareketleri
  3. Trump’ın ortalığı karıştıran adımları
  4. Ocak-Mayıs Dış Ticaret Verileri, Haziran Ayı İhracatı
  5. Açıklanacak olan Enflasyon Verileri

Cuma günü Ak Parti’nin yetkili kurullarının toplandığına şahitlik ettik. Önemli bir seçim zaferinden sonra partiyi bekleyen önemli konular var. Mesela:

Milletvekilliği listelerine giremeyenlerin kırgınlığını gidermek ve galibiyet rüzgarlarından faydalanmak amacıyla Kasım Ayında “erken yerel seçimler” yapılabilir. Bunun için seçim kanununda değişiklik yapmak yeterli. Bunun için gerekli çoğunluk var. Diğer taraftan, AB ve Dış İşleri Bakanlığı birleştirildiği için acilen ses tonu diplomasiye uygun bir kişinin bakan olarak atanması ve ABD’deki dava bitene kadar S-400’ler vs gibi konularda ABD ile çekişme yaşanmaması için, söylemlere dikkat edilmesi gerekiyor. Nihayetinde, Ekonomi Yönetimine mutlaka uluslararası kabul görmüş kurallara göre hareket edecek kurmayların acilen atanması

Büyük ihtimalle çarşamba akşamı ve dün gece devam eden hummalı çalışma Sn. Erdoğan’ın yemin töreninden hemen sonra açıklanacak kabine listesini oluşturmakla ilgili. Belki parti teşkilatında da değişiklikler olabilir.

Dolar/TL’nin şimdilik 4.50-4.70 gibi bir bantta devam ettiğini görüyoruz. Gösterge tahvilin faizi ise % 19-20 arasına sıkışmış durumda. Ekonomi Yönetimine atanacak olan isimler ve söz konusu isimlerin ilk söylemleri hem döviz hem de faiz üzerinde belirleyici olacak.

Trump’ın Dünya Ticaret Örgütünden çıkmak istediğini açıkça belirtmesi, artık daha önceden belirlenmiş bir plan üzerinde yürüdüğünü ortaya koyuyor. Trump’ın görevi gelecekte kurulacak yeni dünya düzeni için mevcut kurumları işlevsiz kılmak, hatta mümkünse ortadan kaldırmak. Adım adım küresel sıcak çatışmaya doğru yürüyoruz gibi gözüküyor.

Ocak-Mayıs Dış Ticaret verileri, dış ticaret açığı ve cari açığın artmaya devam ettiğini gösteriyor. İhracatın ithalatı karşılama oranı geçen yılın aynı dönemine göre dramatik şekilde düşmüş. Tam olarak 6 puan. Açıkçası 2014 yılından beri Ekonomi Bakanlığı’nın yaptığı uygulamalar arzulanan sonucu vermedi. Yeniden oluşacak ekonomi yönetiminin aynı hataları yapmamasını temenni etmekten başka çaremiz yok. İthalata sürekli ek vergi getirerek dış ticaret açığının kapanmayacağını artık anlamak lazım. İhracatın katma değeri artmadan Dış Ticaret açığı düşmez.

Son olarak bu ayki enflasyon oranlarına bakalım: Yarın açıklanacak olan oranlarda bir sürpriz beklemiyorum. Bir ay önce yaptığımız araştırmada Ağustos Ayında % 14 civarında bir TÜFE beklediğimizi ifade etmiştim. Aynı görüşüm devam ediyor. İTO’nun açıkladığı Haziran ayı perakende fiyat artışları bu görüşümü teyit eder nitelikte.

Yoğun bir gündem ile başladığımız hafta için başarılar diliyorum, saygılarımı sunuyorum.

Prof. Dr. Emre Alkin

Ara